yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Türk iktisat idaresinin siyasetleri milletlerarası kuruluşların dikkatini çekiyor

BAHATTİN GÖNÜLTAŞ/DİLARA GÜÇLÜ – Türk ekonomi idaresinin siyasetleri ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) sıkılaşma adımlarının akabinde memleketler arası kuruluşlar ve yabancı yatırım bankaları arka arda Türkiye’ye yönelik beklentilerini olumlu istikamette revize etti.

TCMB enflasyonla çabasını sürdürürken iktisat idaresi de istikrarlı büyüme için kararlı adımlar atmaya devam ediyor.

TCMB’nin enflasyonla çaba konusundaki kararlılığını ortaya koymasıyla Türkiye’nin CDS’sindeki gerileme sürat kazandı. Mayıs ayında 700 baz puan düzeyinde olan Türkiye’nin CDS’si, 5 Kasım Cuma günü 330 baz puana inerek son 35 ayın en düşük düzeyini gördü.

Bu gelişmeler yatırımcılarda karşılık bulurken Türk iktisadının görünümüne ait memleketler arası kredi derecelendirme kuruluşları ve yatırım bankalarının görüşlerindeki olumlu değişimi de beraberinde getirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşlarından not görünümüne yönelik üst istikametli revizyonlar geldi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 8 Eylül’deki değerlendirmesinde, Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken not görünümünü 2 yıl sonra “negatif”ten “durağan”a çıkardı.

Fitch, Türkiye iktisadının bu yıla ait büyüme varsayımını yüzde 2,5’ten yüzde 4,3’e yükseltti, iktisadın 2024’te yüzde 3 ve 2025’te 3,4 büyüyeceğini öngördü.

Ayrıca Fitch’in kasım ayında yayımlanan raporunda, Türk iktisadına ait orta vadeli potansiyel büyüme varsayımı yüzde 3,9’dan 4,1’e yükseltildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) 29 Eylül’de Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit etti ve kredi notu görünümünü “politika değişikliği” nedeniyle “negatif”ten “durağan”a çıkardı.

Açıklamada, siyasi belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla 2026’ya kadar yeni grubun Türk iktisadını dış borçla finanse edilen tüketimden uzaklaştırarak daha istikrarlı dış ve mali hesaplara, daha kabul edilebilir enflasyon düzeylerine yanlışsız yine dengeleyebileceğine inanıldığı belirtilerek, “durağan” kredi notu görünümünün, Ortodoks para siyasetlerinin tekrar uygulanmasından ötürü Türkiye’nin kredi prestijine yönelik istikrarlı riskleri yansıttığı kaydedildi.

Ayrıca S&P, Türkiye’de son devirdeki siyaset düzenlemeleri nedeniyle 1 Aralık’ta takvim dışı değerlendirmeye giderek ülkenin kredi görünümünü revize etti. Kuruluş, Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken kredi notu görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirdi. S&P’den yapılan açıklamada, ödemeler istikrarının daha da uygunlaşması, döviz rezervlerinin daha süratli artması ve gelecek 12 ay içinde dolarizasyonda düşüş görülmesi halinde uzun vadeli ülke notunun bir kademe yükseltilebileceği tabir edildi.

Ekonomiyle ilgili kuruluşlar büyüme iddialarını güncelledi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), eylülde Türkiye iktisadına ait 2023 yılı büyüme beklentisini yüzde 2,5’ten yüzde 3,5’e çıkardı. Üst taraflı revizyonun, seçim öncesi mali canlanmanın tesiriyle yılın birinci yarısındaki güçlü büyümeyi yansıttığı aktarılan EBRD raporunda, ülke iktisadının 2024’te yüzde 3 büyüyeceği öngörüldü.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), Türkiye iktisadına ait büyüme iddiasını bu yıl için yüzde 2,6’dan yüzde 3,7’ye yükseltti. Türkiye’nin gelecek yıl da yüzde 1,9 büyüyeceği kestirim edildi.

Dünya Bankası, Türkiye’nin bu yıla ait ekonomik büyüme varsayımını yüzde 3,2’den 4,2’ye yükseltti. Bankanın ekim ayında yayımlanan Avrupa ve Orta Asya bölgesine yönelik Ekonomik Güncelleme Raporu’nda, Türk iktisadının gelecek yıl yüzde 3,1 ve 2025’te yüzde 3,9 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) da Türkiye iktisadına ait büyüme beklentilerinde bu yıl ve gelecek yıl için üst taraflı revizyona gitti. Fon, Türkiye iktisadının bu yıl yüzde 4 ve gelecek yıl yüzde 3,25 büyüyeceği iddiasında bulundu. IMF, temmuz ayındaki iddialarında, Türkiye iktisadının bu yıl yüzde 3 ve gelecek yıl yüzde 2,8 büyüyeceğini öngörmüştü.

Ayrıca IMF’nin, James Walsh liderliğindeki IMF heyetinin 25-29 Eylül’de yaptığı Türkiye ziyaretinin akabinde ülke iktisadına ait paylaştığı değerlendirmelerde de Türkiye’de seçimden bu yana uygulanan siyaset değişikliğinin memnuniyetle karşılandığı aktarıldı. Açıklamada, siyaset faizinin yükseltilmesi, vergilerin artırılması ve birtakım finansal bölüm tedbirlerinin özgürleştirilmesi tarafındaki son adımların riskleri azalttığı ve yatırımcı itimadını artırdığı belirtilerek, TCMB’nin rezerv durumunun da güzelleştiği söz edildi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), kasım ayında yayımladığı Ekonomik Görünüm Raporu’nda, Türkiye iktisadına ait büyüme beklentisini bu yıl için yüzde 4,3’ten yüzde 4,5’e yükseltti. Türkiye iktisadının 2024’te 2,9 büyümesi beklenirken, 2025’te büyümenin yüzde 3,2’ye yükseleceği varsayım edildi. Örgütün Türkiye iktisadına ait değerlendirmesinde, sıkılaşan para siyaseti ve enflasyonun hane halkı tüketimini zayıflatacağı, bununla birlikte Türkiye’nin ihracatının daha güçlü bir global büyümeyi yansıtacak halde 2025’te ivme kazanacağının öngörüldüğü aktarıldı.

Yatırım bankalarının tahlillerinde olumlu değerlendirmeler dikkati çekti

ABD’nin büyük yatırım bankalarından JP Morgan, “TL’de yük artır” tavsiyesine başladı. Bankanın eylül ayı başında yatırımcılara gönderdiği bilgi notunda, Türkiye’deki gelişmelere ait değerlendirmeler yer alırken, “Model portföyümüze küçük bir ölçü ‘TL tartı artır’ konumu ekliyoruz. Temmuz başında opsiyonlarda TL uzun durumu almıştık. Artık risk/ödül istikrarının direkt TL alımdan yana olduğunu düşünüyoruz.” tabirleri kullanıldı.

JP Morgan’In ekim ayında yayımlanan “Avrupa, Orta Doğu ve Afrika, Gelişmekte Olan Piyasalar Lokal Piyasalar Pusulası” başlıklı raporunda da makroekonomik siyasetlerin hakikat tarafta ilerlediği belirtilerek, “TL, temel açıdan çok ucuzladığı için yüksek enflasyonun rekabetçiliği azaltması artık daha az telaş verici bir durum. Rezerv büyümesinden ödün vermeden TL’yi büyük ölçüde istikrarlı tutabiliyorlar.” değerlendirmesi yer aldı.

Goldman Sachs ise eylül ayı sonunda müşterilerine gönderdiği “Türkiye (Türk lirası) oyuna geri döndü” başlıklı gelişen piyasalar raporunda, Türkiye’nin siyaset faizindeki süratli olağanlaşmanın Türk lirasında çıkarın geri döndüğüne işaret ettiği kaydedildi.

TCMB Lideri Hafize Gaye Erkan’ın kasım ayı başındaki Enflasyon Raporu sunumunun akabinde yabancı yatırım bankaları tarafından paylaşılan tahlillerde, “enflasyonda kalıcı ve bariz bir düşüş sağlanana kadar sıkılaştırmanın devam edeceği” kararlılığına vurgu yapıldı. Morgan Stanley’nin CEEMEA ülkelerine yönelik haftalık raporundaki Türkiye’ye ait değerlendirmede, Para Siyaseti Şurası (PPK) karar metinleriyle uyumlu olarak yapılan bağlantının güçlü bir biçimde enflasyona odaklanıldığını gösterdiği belirtildi.

Citibank’ın raporunda da enflasyonda kalıcı ve besbelli bir düşüş sağlanana kadar sıkılaştırmanın devam edeceği, TL cinsinden varlıkların cazibesinin arttırılmasına devam edileceği konularının ehemmiyet arz ettiği aktarıldı.

Deutche Bank tarafından kasım ayında paylaşılan bilgi notunda, Türk tahvillerinin 2024’te en uygun performans gösteren gelişmekte olan tahviller ortasında yer alabileceği tabir edildi. Bankanın notunda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının nakdî sıkılaştırmada beklentilerin üzerinde kararlar almasının, korunmaya açık TL mevduatlar vurgulanarak uygulanmaya başlanan makro ihtiyati çerçevedeki yeni uygulamaların ve bankanın şeffaf bağlantısının TL için sürpriz bir müspetlik içerdiğine dikkat çekildi. Bilgi notunda, TL için taktiksel alım teklifinde bulunuldu.

BNP Paribas da TCMB’nin son aylarda yaptığı para siyaseti düzenlemesinin akabinde Türk tahvillerinin daha cazip hale geldiğini bildirdi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İstanbul, 2022 yılı GSYH’den en yüksek hissesi aldı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.