yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

İstanbul, 2022 yılı GSYH’den en yüksek hissesi aldı

2022 yılı Gayrisafi Yurt İçi Hasıladan (GSYH) en yüksek hissesi yüzde 30,4 ile İstanbul aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı vilayet bazında gayrisafi yurt içi hasıla verisini açıkladı. Vilayet seviyesinde cari fiyatlarla GSYH hesaplamalarına nazaran; 2022 yılında İstanbul 4 trilyon 564 milyar 280 milyon TL ile en yüksek GSYH’ye ulaştı ve toplam GSYH’den yüzde 30,4 hisse aldı. İstanbul’u, 1 trilyon 329 milyar 810 milyon TL ve yüzde 8,9 hisse ile Ankara, 972 milyar 238 milyon TL ve yüzde 6,5 hisse ile İzmir izledi. Vilayet seviyesinde GSYH hesaplarında son üç sırada 11 milyar 288 milyon TL ile Tunceli, 10 milyar 539 milyon TL ile Ardahan ve 8 milyar 287 milyon TL ile Bayburt yer aldı. GSYH’den en yüksek hissesi alan birinci beş vilayet, 2022 yılında toplam GSYH’nin yüzde 53,9’unu oluşturdu.

Kocaeli, kişi başına GSYH’de 2022 yılında 302 bin 772 TL ile birinci sırada yer aldı

Kişi başına GSYH’de 2022 yılında, Kocaeli 302 bin 772 TL ile birinci sırada yer aldı. Kocaeli’ni, 287 bin 524 TL ile İstanbul ve 253 bin 501 TL ile Tekirdağ izledi. Vilayet seviyesinde kişi başına GSYH hesaplamalarında, 64 bin 416 TL ile Şanlıurfa, 55 bin 296 TL ile Ağrı ve 54 bin 272 TL ile Van son üç sırada yer aldı. Kişi başına GSYH, 2022 yılında on dört vilayette Türkiye ortalamasının üzerinde gerçekleşti.

İstanbul, ‘tarım, ormancılık, balıkçılık’ ve ‘diğer hizmet faaliyetleri’ hariç, tüm faaliyetlerde en yüksek hissesi aldı

GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2022 yılında cari fiyatlarla GSYH’den en yüksek hissesi alan İstanbul, tarım dalı ve öbür hizmet faaliyetleri hariç, tüm faaliyetlerde de birinci sırada yer aldı. Bilgi ve irtibat faaliyetleri toplamı içinde İstanbul’un aldığı hisse yüzde 65,4, finans ve sigorta faaliyetleri toplamından aldığı hisse yüzde 59,0, mesleksel, idari ve takviye hizmet faaliyetleri toplamından aldığı hisse yüzde 46,7, hizmetler kesimi toplamından aldığı hisse yüzde 41,5, inşaat kesimi toplamından aldığı hisse yüzde 32,6 olarak gerçekleşti. Konya yüzde 6,2 hisse ile tarım, ormancılık, balıkçılık dalında 81 vilayet içinde birinci sırada yer alırken, Ankara yüzde 43,4 hisse ile öbür hizmet faaliyetlerinde birinci sırada yer aldı.

İstanbul’un toplam GSYH’si içinde en yüksek hissesi yüzde 36,5 ile hizmetler dalı aldı

İstanbul, 2022 yılında hizmetler kesimi toplamından yüzde 41,5 hisse alırken, ilin toplam GSYH’si içinde hizmetler bölümünün hissesi yüzde 36,5 olarak gerçekleşti. İstanbul’un toplam GSYH’si içinde sanayi kesimi yüzde 19,3 hisse ile ikinci sırada, mesleksel, idari ve dayanak hizmet faaliyetleri yüzde 7,0 hisse ile üçüncü sırada yer aldı.

Zincirlenmiş hacim endeksiyle GSYH, 26 vilayette, bir evvelki yıla nazaran Türkiye ortalamasının üzerinde büyüdü

Yıllık GSYH, zincirlenmiş hacim endeksiyle 2022 yılında bir evvelki yıla nazaran yüzde 5,5 artarken, 26 vilayette Türkiye ortalamasının üzerinde artış gerçekleşti. Bir evvelki yıla nazaran 2022 yılında en yüksek artış gösteren birinci üç vilayet sırasıyla yüzde 21,8 değişim oranı ile Antalya, yüzde 21,4 ile Kırşehir ve yüzde 17,0 ile Kilis oldu. Bir evvelki yıla nazaran en yüksek azalış gösteren üç vilayet ise sırasıyla yüzde 9,4 ile Artvin, yüzde 9,5 ile Erzincan ve yüzde 11,0 değişim oranı ile Karabük oldu.

İstanbul yüzde 2,46 ile, 2022 yılı Türkiye GSYH büyümesine (yüzde 5,5) en fazla katkı sağlayan vilayet oldu

Yıllık GSYH’nin, zincirlenmiş hacim endeksiyle bir evvelki yıla nazaran yüzde 5,5 artışına en fazla katkı veren vilayet, yüzde 2,46 ile İstanbul oldu. İstanbul’u yüzde 0,65 ile Antalya ve yüzde 0,55 ile Ankara izledi. Yıllık GSYH büyümesine 2022 yılında negatif taraflı katkı veren vilayetlerin başında yüzde 0,03 ile Osmaniye, yüzde 0,03 ile Elazığ, yüzde 0,06 ile Hatay yer aldı. – İSTANBUL

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Brezilya Dışişleri Bakanı: AB-MERCOSUR hür ticaret muahedesi yakında imzalanabilir

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.