yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, Bakanlığının bütçe görüşmelerinde soruları yanıtladı: ( 1 )

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada tam bağımsızlık savını ulusal savunma sanayi projeleri sayesinde sürdürdüğünü belirterek, “Bu projelerden bir milim dahi geri adım atmayacağız, projeleri bugünkünden daha ileri noktalara, Türkiye’de yaşayan 85 milyonun huzuru, refahı, güvenliği için, istiklalimiz ve istikbalimiz için geliştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Kacır, TBMM Plan ve Bütçe Komitesinde Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının 2024 yılı bütçe görüşmelerinin akabinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bakanlıkça 353 Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 82 bin 764 sanayi parselinin 69 bin 446’sının sanayicilere tahsis edildiğini anlatan Kacır, “Bu tahsis edilen parsellerinde 58 bin 192’si üretimi 5 bin 704’ü inşaat, 5 bin 550’si ise proje basamağında. Toplam parsel sayısının yüzde 90’ını tahsis etmişiz tahsis ettiklerimizin de yüzde 90’ı üretime geçmiş. Bu OSB uygulamasını faal halde çalışmakta olduğunu gösteriyor. Üretime geçen parsellerde 2,5 milyon kişi istihdam edilmekte ve kalan parsellerin tümünün üretime geçmesiyle 3,5 milyona varan istihdam öngörümüz bulunmakta.” sözlerini kullandı.

Bakan Kacır, mesleksel eğitim ve OSB ortasındaki ilgiyi kıymetli gördüklerine işaret ederek, 91 meslek lisesi ve 18 meslek yüksek okulundaki 75 bin öğrenciyle OSB’lerde faaliyetlerin sürdüğünü söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliğiyle 81 vilayette 254 OSB’de ve 4 sanayi sitesinde mesleksel eğitim merkezleri oluşturulduğunu anlatan Kacır, bu merkezlerdeki öğrenci sayısının da 190 bini aştığını lisana getirdi.

“Milli Teknoloji Atağı’nın öncü kesimi savunma sanayi olmuştur”

Kacır, Ergene Havzası’ndaki kirliliğe ait, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ergene Irmağı’nın kirliliğini önleyecek Ergene Havzası OSB’leri müşterek atık su arıtma tesislerinden 5’i tamamlandı. Bölgede arıtılan suların denize deşarj edilmesi için yürütülen Derin Deşarj Projesi 2022 prestijiyle tamamlandı ve Marmara Denizi’ne derin deşarjı gerçekleşmekte. 2023’te Ergene Havzası’ndaki 2 OSB’nin atık su arıtma tesisi inşaatı bölgede yer alan 4 OSB’nin atık sularının müşterek arıtma sularının arıtma tesisine iletilmesi emeliyle kolektör çizgisi inşaatımız devam etmekte. OSB’lerin yeşil dönüşümünü gerçekleştirmek öncelikli çalışma alanımız. OSB’lerin yeşil üretim alanlarına dönüştürülmesi kapsamında dünya bankasında 300 milyon dolarlık krediyi bakanlığımıza tahsis ettik. Dünya Bankası projesi kapsamında 2023 yılı yatırım programında 40 OSB’nin yeşil OSB’ye dönüşümü başlatılmış oldu.”

Dünya Bankasıyla yürüttükleri Türkiye Yeşil Sanayi Projesi’nde de 450 milyon dolar kaynağı Türk endüstrinin yeşil dönüşümü için değerlendireceklerini tabir eden Kacır, KOBİ’lere öncelik vereceklerini ve 250 milyon dolarlık kaynağı KOSGEB eliyle KOBİ’lerin yeşil dönüşüm faaliyetlerine yönelik kullanmalarını sağlayacaklarını bildirdi.

Bakan Kacır, bütün dönüşüm çalışmalarında önceliklerinin yeşil ve dijital dönüşümü gerçekleştirmeyi mümkün kılacak teknolojileri de yerlileştirmek olduğunu vurgulayarak, bu gayeyle TÜBİTAK eliyle yeşil inovasyon ve AR-GE faaliyetlerinde bulunan firmalara 175 milyon dolar kaynak ayıracaklarını kaydetti.

Türkiye’nin bir Ulusal Teknoloji Atağı seyahatinde olduğuna dikkati çeken Kacır, “Milli Teknoloji Atağı Türkiye’nin kritik teknolojilerde tam bağımsızlığı yüksek teknolojiyi yerli ve ulusal imkanlarla geliştirilmesi ve rekabetçi halde dünyaya ihraç edebilmesidir. Ulusal Teknoloji Atağı’nın öncü bölümü savunma sanayi olmuştur. Bu tesadüf değildir. Türkiye 40 yıla yakın vakittir terörle gayret eden bu gayretinde müttefiklerini periyot devir yanında göremeyen parasını verdiği halde gereksinimi olan savunma sanayi sistemlerine erişim imkanını bulamamıştır. Bu da ülkemizi son 20 yılda kendi muhtaçlıklarını görebilmek ismine tüm kritik platformlarını yerli ve ulusal olarak geliştirmeye yönlendirmiştir. Bu sayede 20 yıllık periyotta savunma endüstrinde yerlilik oranımız yüzde 20’lerden yüzde 80’lere çıkmıştır ve kritik platformumuzu yerli ve ulusal olarak geliştirme kabiliyeti elde etmişizdir.” diye konuştu.

Kacır, Türkiye’nin savunma sanayi alanında geliştirdiği projelere değinerek, dünyanın kıymetli bir kısmının bu projeleri merakla, bir kısmının şaşkınlıkla ve bir kısmının de kaygıyla takip ettiğini vurguladı.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada tam bağımsızlık savını ulusal savunma sanayi projeleri sayesinde sürdürdüğünü lisana getiren Kacır, “Savunma sanayi projelerinden bir milim dahi geri adım atmayacağız, projeleri bugünkünden daha ileri noktalara, Türkiye’de yaşayan 85 milyonun huzuru, refahı, güvenliği için, istiklalimiz ve istikbalimiz için geliştirmeye devam edeceğiz. Dileğimiz meclisimizde vazife yapan tüm milletvekillerimizin milletimiz ismine bu projelere dayanak sunmasıdır.” dedi.

Kacır, Teknoparklarda 9 bin 800’e yakın firmanın 226’sının savunma, 321’inin sıhhat, 215’inin güç, 157’sini tarım ve 149’unu kimya dalında kendini tanımladığını tabir ederek, AR-GE ve tasarım merkezleri sayısının 1600’ü aştığını anlattı.

Türkiye’nin AR-GE kapasitesinin Türk endüstrinin tüm dallarını kuşatacak niteliğe geldiğini belirten Kacır, “Savunma sanayi ve uzay çalışmaları pek çok bölümün ve kişisel hayatımızın dönüşümünü en üst seviyede tetikleyen çalışmalardır. Şahsî hayatımızda kullandığımız teknolojilerden pek çok dalı yıkıcı biçimde dönüştüren pek çok teknolojiye kadar savunma endüstrinde uzay çalışmalarından bu teknolojilerin doğduğunu görmekteyiz. Uzay çalışmalarından güneş panellerinin biyometrik sensörlerin, su arıtma aygıtlarının kanser araştırmalarında kullanılan alt sistemlerin çekirdek teknolojilerin geliştirilmiş olduğunu görmek mümkün. Türkiye olarak savunma sanayindeki birikim ve deneyimimizi süratle öbür alanlara transfer ediyoruz.” tabirlerini kullandı.

“Banttan inen Togg araçlarının sayısı 10 bini aştı”

Kacır, Türkiye’nin arabasının ulusal gurur projesi ve muvaffakiyet kıssası olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

“Bugün prestijiyle banttan inen Togg araçlarının sayısı 10 bini aştı. Bu 60 yıllık hayalin gerçekleşme kıssasıdır. Bu muvaffakiyet öyküsünü geleceğe taşımak ismine daha yapacak çok işimiz var. Savunma sanayindeki deneyimin öbür alanlara transfer edilmesi Togg’da somut bir örneğe dönüşmüştür. Togg’un araştırma merkezinde 180 mühendisimiz çalışmakta. Bunların 112’si savunma sanayi kökenlidir. Bu merkezde yerli ulusal helikopterimizin denetim bilgisayarlarından denetim edilen deneyimle artık araç kullanıcı orta yüzlerini denetim eden bilgisayar donanım ve yazılımını geliştiriyoruz. Savunma sanayindeki gelişmeler sayesinde yerli ve ulusal duruşumuzu bu topraklarda Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren sürdürdüğümüz tam bağımsızlık savını tahkim ediyoruz, sayıları 80 bini bulmuş dev bir AR-GE ordusuna sahip savunma endüstrimiz 3 bine yakın firmamızın elde ettiği tecrübeyi farklı kesimlere transfer ediyoruz. Türkiye’nin Ulusal Teknoloji Atağı’nı hızlandırıyoruz.”

Kacır, Togg ile milletin 60 yıldır hayali olan ulusal araba projesinin artık gerçekleştiğini de bildiğini söz ederek, milletin ihtilal arabasının de bölümün arabasının de öyküsünü de bildiğini vurguladı.

Geliştirdikleri projeleri yaptıkları icraatları milletin takdirine sunduklarını tabir eden Kacır, şöyle konuştu:

“Takdir milletimizindir. Kazanım ulusal ve 85 milyonun kazanımıdır. Dünyanın hiç bir yerinde rastgele bir Alman araba markası Almanya’da şunların bunların markası olarak konuşulmaz. Lakin hiç kimsede bir Alman marka arabanın Almanya’da yolda kalmasını elini ovuşturarak beklemez. Bu projelere daima birlikte sahip çıkarsak hiçbirimiz bunların bir siyasi öge haline gelmesinden şikayetçi olmak durumunda kalmayız. Projelerin fikir ve geliştirme süreçlerinde yapan değil yıkıcı tavır sergilersek nihayetinde elde edilen muvaffakiyetten nasiplenme imkanımız olmaz. İsteğimiz yapmaya çalıştığımız ulusal projelerin Türkiye’nin geleceği için gerçekleştirdiğimiz işlerin tamamına daima birlikte sahip çıkılmasıdır. Bu projeler kalıcı olacak, Türkiye var epeyce bu projeler gelişmeye, büyümeye devam edecek.”

Kacır, uçan akıllı mobilite alanında bir sahiplenme açığı gördüklerini söz ederek, dünyada bu alanda çalışan 100’e yakın çalışan teşebbüs olduğunu tabir etti.

Türkiye’nin bu alanda da savlı ülkelerden biri olduğunu anlatan Kacır, “İHA’larda dünyada bir numarayız. Uçan akıllı mobilitede de tezli ülke olma imkanına sahibiz. Gelin birlikte bunlara sahip çıkalım. Bu alanlarda ulusal üretimi önümüzdeki devirde hızlandırma gayreti içinde olacağız.” dedi.

Kacır, yenilenebilir enerjiyi de her fırsatta vurguladıklarını söyleyerek, güneş paneli üretiminde Türkiye’nin Avrupa’da 1 numara ve dünyada 4. sırada olduğu bilgisini verdi.

Türkiye’nin bu alanda iki-üç yıl içinde dünya ikincisi olacağını söz eden Kacır, “Hücreden itibaren güneş paneli üretme kabiliyetine sahibiz. Rüzgar türbini üretiminde Türkiye Avrupa’nın en tezli ülkelerinden biri. Önümüzdeki periyotta bu alandaki yeni yatırımlarla kapasiteyi artıracağız ve bir ulusal rüzgar türbini markasını ülkemizden çıkaracağız.”ifadelerini kullandı.

Kacır, kurula maketi getirilen ulusal görüntüleme uydusu İMECE ve birinci ulusal haberleşme uydusu Türksat 6A hakkında bilgi verdi.

(Sürecek)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kars Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kars kaşar peynirinin marka kıymetine ziyan verebilecek faaliyetlere karşı önlemler alıyor

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.