Macron, emeklilik reformu konusunda basına baskı yapıyor iddiası

Fransa’da emeklilik reformu hareketliliği sürüyor.

Fransız gazeteci Eve Roger, France 5 kanalındaki C mediatique programında ilgi çekici açıklamalarda bulundu.

Önde gelen medya yöneticileriyle gizlice görüştü

Roger, Macron’un başkent Paris’te 19 Ocak günü milyonlarca kişinin katıldığı emeklilik reformu eylemlerinden iki gün önce, önde gelen medya organlarının yöneticileri ile Elysee Sarayı’nda gizli görüşme yaptığını iddia etti.

Macron’un bu kişilerle yemek yediğini öğrenen Roger, katılımcılar arasında Le Monde, Le Figaro ve Los Echos gazete yöneticilerinin beraberinde Fransız kanalları BFMTV ve France TV’nin baş editörleri ile önemli radyo kanallarından RTL ve France İnter’in temsilcileri ile de görüştü.

Kullanılması gereken dil için uyardı

Bir diğer yandan Roger, Macron’un bu kişilerle medyalarında kullanmaları gereken dil üzerinde konuştu.

Ayrıca Macron, görüşmenin gizli kalması için de kişileri sıkıca tembihledi.

Görüşme sonrası başlıklar ortak çıktı

Macron’un görüştüğü tarihten sonra söz konusu medya kuruluşlarının emeklilik reformuna ilişkin haber dilinin değiştiğini ve bazı haberlerin ortak başlıkla çıkarıldığını söyleyen Roger, bu değişikliğin aynı zamanda görüşmenin yapıldığının da ispatı olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Roger, buna örnek olarak, Macron’un görüşmede “sorumsuzluk” ifadesini kullanmasını, söz konusu medya kuruluşlarının da aynı gün haber başlıklarında bu kelimeyi kullanarak manşet atmalarını gösterdi.

Fransız BFMTV başta olmak üzere, bazı televizyon kanallarının da gün içinde aynı ifadeyi sık sık tekrar ettiklerini aktaran Roger, Elysee Sarayınca “empoze edilen” dilin dikkate alınmamasının düşünülemeyeceği yorumunu yaptı.

Fransız gazeteci, bu kuruluşların gün içinde “Emeklilik reformuna karşı harekete geçme: Macron ‘sorumsuzluğun galip geleceğine’ inanmıyor” ortak başlığıyla haberlere imza atmasına dikkati çekti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*