‘Bir numaralı ülkücü ve milliyetçi benim’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen üye katılım töreninde konuştu. CHP’ye farklı partilerden istifa ederek üye olan 121 kişiye temsilen 8 kişiye rozet takan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

YEPYENİ BİR BAŞLANGIÇ: Milli Kurtuluş Savaşı’nda nasıl hep berabersek, aynı atmosfer içinde yine Türkiye’yi huzura çıkarmamız lazım. Çok kamplaştık, ayrıştık. Neredeyse birbirimize selam veremez hale geldik. Komşumuzun kimliğini, inancını sorgulamaya başladık. Halbuki bizde o kadar güzel bir gelenek vardı ki ‘Komşu komşunun külüne muhtaçtır’ derdik. Aynı mahallede bir cenaze olunca radyomuzu, televizyonumuzu açmazdık. Bunu yeniden inşa etmemiz lazım. Yepyeni bir başlangıç için helalleşme için buradayız.

EKSİĞİMİZ, YANLIŞIMIZ OLDU: Helalleşmeyi şunun için yaptım; haksızlığa uğrayan birisine ‘bizdendir, bizden değildir’ diye bir ayrım yapmamalıyız. Haksızlığı gidermek için bir şekliyle oturup helalleşmemiz lazım. Bizim de eksiğimiz oldu, yanlışımız oldu. Sağlıklı bir beraberliği büyütebilirsek çok daha güzel şeyler inşa edebiliriz. Biz Osmanlı’dan devraldık ve güzel Cumhuriyetimizi kurduk.

KIRMIZI ÇİZGİLER: Bayrak ve vatan bizim kırmızı çizgimizdir. Bayrak ve vatanıyla sorunu olmayan herkesin başımızın üstünde yeri vardır. Dolayısıyla çizgiyi böyle koyduğunuz zaman hiçbir sorununuz da kalmamış olur. Vallahi eğer benim bildiğim vatanseverlikse ülkücülük, bir numaralı ülkücü benim, milliyetçi de benim.

EVLADINI ASKERE GÖNDEREN BENİM: Bizi hep eleştirirler, kızarlar, ‘teröristlerle kucaklaştı’ bir sürü laf ederler. Ben anlamakta zorluk çekerim zaman zaman. Terör örgütünün saldırdığı adam benim. Hiçbir lider çocuğunu şanlı Türk ordusunda askerlik yapsın diye göndermezken kendi evladını normal askere gönderen de benim. Süleyman Şah Türbesi kaçırılırken buna isyan eden de benim.

ALTILI MASA: Biz altılı masada toplantı yaptığımızda dedim ki, ‘Bu millet bizi iktidar yaptığında Merkez Bankası’nın başına kim atanacak, BDDK’nın başına kim atanacak, Kamu İhale Kurumu başına kim atanacak, bu bizim partili bunu getirirsek bu olmaz, bu doğru değil. O işi en iyi bilen insanları getirmeliyiz, liyakati esas almalıyız.’

SİYASETÇİNİN BAŞKA İŞİ Mİ YOK: En son bir adım daha attım. Siyasetçiler kadının kılık kıyafetiyle ilgili karar vermesin. Siyasetçinin başka işi mi yok? Bugün biz toplumdaki huzuru bozan siyaset anlayışından, toplumda birliği sağlayan bir anlayışa gitmek zorundayız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*