Ulaştırma Bakanı CEBIT’te

Ulaştırma Bakanı CEBIT’te

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, CeBIT Bilişim Fuarı’nın açılışına katıldı. Bakan Yıldırım, “E-devlete girip iş yapan vatandaşlarımızın 500 binden fazlası 65 yaşın üzerinde” dedi.

OĞUZCAN YAZAR
İSTANBUL

CeBIT Bilişim Eurasia 2012 Fuarı Yeşilköydeki CNR Fuar ve Kongre Merkezinde başladı. Fuarın açılışını yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, CeBITin, Türkiyenin son 10 yılda bilişim alanında aldığı mesafeyi bir anlamda yansıtan bir etkinlik olduğunu söyledi. Bilişimin artık günlük hayatın ayrılmaz bir parçası olduğunu belirten Bakan Yıldırım, E-devlete girip iş yapan vatandaşlarımızın 500 binden fazlası 65 yaşın üzerinde. Bilişim gençlerle başladı bütün kesimleri kapsar hale geldi. Eğer rahat yaşacaksanız, zamanı etkin kullanacaksanız, işinizde ileri gidecekseniz, mutlaka bilişimin, teknolojinin imkanların sonuna kadar kullanacaksınız. Teknolojiyi insanlığın hizmetine sunmak, yapacağımız bu. Teknolojiyi sunarken de bölgesel farklılıkları ortadan kaldırmayı hedeflemeliyiz diye konuştu.

Bilişim, bizim bakanlığımızın gözüken tarafı değil, gözükmeyen tarafı diyen Bakan Yıldırım, Ama belki de ulaşımdan daha fazla kafa yorduğumuz, daha fazla yatırım yaptığımız tarafıdır ifadelerini kullandı. Yıldırım, bilişim sektörünün geliştirilmesi için gayret edilmesi gerektiğini ifade ederek, bilişimle ilgili işletmecilerin karşılaşacağı sorunların ortada olduğunu belirtti. Bakan Yıldırım, Bundan sonra belki Türkçe değil, başka bir dille anlatmaktan başka fayda kalmadı. Ya akıllarını başlarına alırlar, bu imkanları adil bir şekilde paylaşırlar, ya da yavaş yavaş sahneden çekilmeye razı olurlar. Ne kadar büyük, geçmişiniz ne kadar uzun olan bir şirket olursanız olun, sonradan gelenler sizi fersah fersah geçer. Çünkü bilişim ışık hızıyla gidiyor. Bilişimde hız bereket, karayolunda felakettir bunu aklınızdan çıkarmayın. Bilişimde ne kadar hızlı giderseniz o kadar iyidir. Sanal alemi zapt etmek için bugün herkes akın akın bilişime yatırım yapıyor. Türkiyede bu yarışın içindedir ve iddialı bir oyuncudur. Çünkü Türkiyenin etrafında 1.5 milyar insan yaşıyor, dünyanın gayri safi yıllık hasılasının üçte birini oluşturuyor şeklinde konuştu.

Bakan Yıldırım, Türkiyenin etrafında sürekli olaylar olduğunu belirterek, Sizde sürekli dinamik kalmak ve kendinizi geliştirmek zorundasınız. Türkiye bu tecrübeleri çok iyi biliyor ve bunun sonuçlarını her geçen gün almanın mutluluğunu yaşıyor. Biz Türkiyede ne varsa KKTCde de o olacak dedik ve bunu da bir slogan olarak bırakmadık. Türkiyede başlayan her projenin aynısını KKTCde de aynı zamanda yürürlüğe koyuyoruz. Çünkü dünyanın sağır, dilsiz ve kör rolünü oynamasının KKTCyi yokluğa, yoksunluğa mahkum etmeyeceğini Türkiye Cumhuriyeti olarak tüm dünyaya gösteriyoruz ve yaptıklarımızla bunu ilan ediyoruz dedi.
ABnin Türkiyeyi tam üyeliğe aldığında bundan Türkiyeden çok kendisinin kazanacağını belirten Yıldırım, 2009-2010 krizi Avrupada nasıl bütün dengeleri, ezberleri bozduysa, Türkiye buraya üye olmuş olsaydı şu anda Avrupanın ortalama büyümesi yüzde 1.2 seviyesinde, bu oran Türkiyenin yapacağı katkıyla 1.8de kalacak. Biz her şeyi biz yapalım demiyoruz. Küreselleşen bir dünyada yaşıyoruz ama biz yüklenicinin alt yüklenicisi, alt yüklenicinin de alt yüklenicisi olmak istemiyoruz. Biz entegratör bir ülke olmak istiyoruz, tasarlayan, üreten, dünyada başka yerlerde de üretenlerin ürünlerini kullanan bir ülke olmak istiyoruz ifadelerini kullandı.
Bakan Binali Yıldırım, konuşmasının ardından beraberindekilerle birlikte fuarın açılışını yapıp, stantları dolaştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*