yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Türk teknoloji teşebbüsleri Finlandiya’da “boy gösterdi”

Finlandiya’nın başşehri Helsinki’de her yıl düzenlenen teknoloji ve teşebbüs sermayesi aktifliği Slush’a Türkiye’den katılan 30’dan fazla teknoloji teşebbüsçüsü, yatırımcı ve inovasyon tutkunlarıyla bir ortaya geldi.

Helsinki Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen, itibar ve iştirakçilerin niteliği açısından Avrupa’daki etkinlikler ortasında özel bir kıymete sahip olan Slush 2023’e Türkiye’nin farklı kentlerinden katılan teşebbüsçüler, yeni teknoloji, hizmet ve eserlerini memleketler arası şirket ve teknoloji meraklılarına anlatma fırsatı buldu.

Küresel çaptaki teşebbüs sermayesi fonlarının ve teknoloji teşebbüslerinin en üst düzeyde temsil edildiği aktiflikte startuplar ve Türkiye girişimcilik ekosisteminden önde gelen paydaşlar “Invest in Türkiye” bildirisi da verdi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi öncülüğünde devlet kurumları, teknoloji şirketleri ve teşebbüs sermayesi fon yöneticilerinden oluşan 24 kişilik heyet, Türkiye’yi temsil etmek ve global paydaşlarla bir ortaya gelmek üzere aktiflikte yer aldı.

Etkinliğe katılan Türk teşebbüsçüler, sunumlarını gerçekleştirecekleri yarışlara katılarak, yeni müşteri ve pazarlara açılma, yatırım bulma, iş geliştirme ve memleketler arası teknoloji şirketleriyle paydaşlık kurma imkanı buldu.

Slush 2023’e Heybooster.ai, Macellan.net, Pivony.com, Vispera.co, 3pmetrics, Orta Robotik ve Yapay Zeka Teknolojileri, ByBike Mikromobilite, Crop Genius, Düşyeri/Uppy, GAMI Teknoloji, Hercules Biyomedikal Elektrik Elektronik, Quin Al Teknoloji, Remedi Teknoloji, SFM Yazılım Teknolojileri, Sizlik İş Proje Geliştirme ve Entegre Hizmet Tahlilleri, Syntonym, Ural Telekomünikasyon Sanayi Ticaret, Counterfake Yazılım Teknoloji, Beebird Teknoloji, Octopus Teknoloji, Basecope Yazılım ve Sekgames Oyun Yazılım Teknoloji’nin ortalarında bulunduğu 30’dan fazla Türk teknoloji teşebbüsçüsü katıldı.

Türk teşebbüsçüler, yapay zeka, etraf ve iklim, dijital sıhhat, spor, oyun teknolojileri, yazılım, eğitim, finans ve robotik üzere alanlarda geliştirdikleri teknolojilerini tanıtarak, Türkiye’nin teknoloji ekosistemini küreselde temsil etti.

Yurt dışında yaşayan Türk diasporasının da Slush 2023’te ağır olarak yer aldığı görüldü.

“Yatırımcıların girişimcilerden neler beklediğini gözlemliyoruz”

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreter Vekili Sabri Bayram, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uyumu ile 5 kalkınma ajansının takviye ve işbirliğiyle Türk teknoloji teşebbüslerinin yatırımcılarla buluştuğunu söyledi.

Bayram, 400 teknoloji teşebbüsü ortasından 18 girişimciyi yatırımcılarla buluşmaları hedefiyle Slush 2023’e getirdiklerini aktardı.

Etkinlikte girişimcilik ekosisteminin hangi noktada olduğunu gördüklerine işaret eden Bayram, “Yatırımcıların girişimcilerden neler beklediğini burada çok düzgün bir halde gözlemliyoruz. Bu açıdan girişimcilere hem vizyon kazandırmak ve hem de yeni yatırımcılarla buluşturmak için çok değerli bir aktiflik olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

“Daha çok yatırımcıyla bu çeşit etkinliklerde daha görünür olmalıyız”

Anadolu Üniversitesi AR-GE ve İnovasyon Uyum Ünitesi Teknoloji ve Transfer Ofisi (ARİNKOM TTO) Koordinatörü Rabia Taş da Slush’ta Türk girişimcilerin globalleşmeye hazır olduğunu belirtti.

Taş, “Geliştirmemiz gereken alan yatırımcı sayımızı ve melek yatırımcılarımızın ağını artırmak, daha çok yatırımcıyla bu cins etkinliklerde daha görünür olmalıyız. Öğrencilerimizin ya da akademisyenlerimizin teşebbüsçü olabilmeleri için mevcut altyapılarımız, hibe takviye programlarımız çok çeşitli. Lakin yatırımcı kültürü ve yatırımcıyla buluşma ortamlarının sayısının artırılması lazım. Türkiye’de daha çok yatırımcı ve melek ağları oluştukça öğrenciler yatırımcıyla etkileşim boyutunda da tecrübe kazanabilecekler.” değerlendirmesinde bulundu.

“Artık girişimcilerimizin birden fazla küresel olmak istiyor”

Etkinliğe katılan Startups.watch kurucusu Serkan Ünsal da Türk girişimcilerin yatırımcı ve müşterilerle bir ortaya gelmesine takviye olmak için Slush 2023’e katıldığını belirtti.

Kovid-19 salgınıyla dijitalleşmenin hızlanmasının yatırımcının iştahını artırdığını ve Türkiye’nin teşebbüs ekosistemine 2 milyar dolarlık yatırım yapıldığını lisana getiren Ünsal, “Bu sene biraz bütün dünyada yatırım manasında bir para kıtlığı var. Türkiye’de de var. Yılın birinci 9 ayında 150 milyon dolar yatırım yapıldı. Şayet birkaç büyük yatırım bu çeyrekte gerçekleşirse, yıl sonunu 700-800 milyon dolarla kapatacağız üzere gözüküyor. Bu da bizi Güney-Doğu Avrupa’da başkan ülke pozisyonuna getiriyor. Türkiye’nin potansiyeli girişimcilerimizin startuplarına her yıl 1 milyar doların üzerinde yatırım yapılması.” değerlendirmesinde bulundu.

Ünsal, Türkiye’de evvelden girişimcilerin sürdürebilirlik konusunda düşünce yaşadıklarını aktararak, “Çünkü girişimcilerimizin vizyonu dardı. Yalnızca Türkiye pazarını ele geçirmeye çalışıyorlardı. Bu son 5 yılda değişti. Artık girişimcilerimizin birçok küresel olmak istiyor. Küresel olmak istedikleri için daha çok para arıyor ve daha çok ülkeye gitmeye çalışıyorlar. O vakit hayatta kalma oranları artıyor.” diye konuştu.

Türkiye’nin devlet dayanağı manasında bir “cennet” olduğunu anlatan Serkan Ünsal, teşebbüslerin devlet teşviklerini çok düzgün kullanıp bir an evvel küresel olmaya çalışması gerektiğini söyledi.

Ünsal, Türkiye’de evvelce örnek alınacak teşebbüs olmadığını belirterek, şöyle devam etti:

“Artık şimdi örnek alacağımız teşebbüsler var. Zira artık unicornlarımız ve decacornlarımız var. Artık çıtayı oraya çıkardı ve herkes ‘Ben de unicorn olacağım’ diyor. Hiç unicorn olmayan ülkelere nazaran uygun durumdayız. Bizi farklı bir düzeye çıkardı. Artık herkes en az iki, üç ülkede olmak istiyor. Yalnızca Türkiye’de olmak isteyen çok az teşebbüs var. Bunun da ana sebebi ilham veren unicorn ve decacornların olması.”

Türkiye’de yılda ortalama 600 startup kurulduğunu vurgulayan Ünsal, ülkenin, teknolojide yeni trendler olan dünyanın en güzel quantum bilgisayar ve yapay zeka mühendislerini ortaya çıkarması halinde girişimcilik ekosisteminin kat kat büyüyeceğini söyledi.

“5 yılda Türkiye’den çıkmış unicornlardan biri olmak istiyoruz”

Dijitalleşme alanında faaliyet gösteren Macellan Üst Yöneticisi (CEO) Göktürk Yetim de bir Türk startup şirketi olarak ülkede âlâ bir kıymetlendirme üzerinden yatırım aldıklarını belirtti.

Yetim, “İşimizi küresele taşımak istiyoruz. Hasebiyle globalde kıymetli olan etkinliklere katılmamız gerekiyor. Bu soğuk havada buraya gelip yaptığımız işi hem yatırımcılara ve hem de startup ekosisteme anlatma bahtımız var. Şu anda ağır bir formda yaptığımız iş modelimizi tüm dünyaya anlatıyoruz.” dedi.

Çok eşsiz bir iş modeline sahip olduklarını vurgulayan Yetim, “Bu iş modeli şu an alanda çok karşılık buldu ve Türkiye’de çok süratli bir büyüme sergiliyoruz. Yaptığımız iş regülasyona tabi olmadığı için globalde yapmanız için bir mahzur yok. Yanlışsız bir yatırımla hakikat bir biçimde planladığımızda globalde de bu muvaffakiyet öyküsünü sürdüreceğimizi ve daha da büyüteceğimizi düşünüyoruz.” diye konuştu.

Yetim, yatırımcılarla ağır görüşmeler yaptıklarını aktararak, şunları kaydetti:

“Şu an burada olmamızın, stant açmamızın en büyük sebebi Türkiye. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi bizim için stant alıp, fiyatsız kullandırıp, biletlerimizi alarak bizi buraya gönderdi. KOSGEB’ten aldığımız takviye ile startupı kurduk. 5 yıl içinde Türkiye’den çıkmış unicornlardan biri olmak istiyoruz. Hasebiyle küresel bir Türk teknoloji şirketi olarak faaliyet göstermek istiyoruz.”

Macellan’ı 23 yaşında bir üniversitenin yemekhanesinde sıfır sermayeyle hayata geçirdiğini ve şu anda 160 çalışanlarının olduğunu anlatan Yetim, Türk girişimcilere, “Türkiye bir fırsatlar ülkesi. Bir startupın tutup tutmayacağını hem operasyon ve hem de kültür manasında en güzel anlayabileceğimiz ülkelerden bir tanesi Türkiye. Yapacakları işi yurt dışında değil, Türkiye’de denemelerini tavsiye ediyorum.” tekliflerinde bulundu.

Yapay zeka dayanaklı e-ticaret tahlil platformu Heybooster.ai kurucularından Neslihan Buşra Emikoğlu da aktifliğe katılarak başka startup ve yatırımcılarla tanıştıklarını belirtti.

Emikoğlu, “Buranın en kıymetli kısmı insanların ne soru sorduğunu duyup burada karşılıkları biz başımızda oluşturmaya başladık. Bu çok hoş oldu. Türkiye’de belirli bir perspektiften bakıyorsunuz ve yalnızca kendi etrafınızdaki insanları dinliyorsunuz ve onların sorularını cevaplıyorsunuz. Burada çok farklı ülkeden çok farklı sorularla beşerler size geliyor. Haliyle beyin jimnastiği yapma bahtınız oluyor. O yüzden vizyon olarak önümüzü açtı.” dedi.

Şirketlerin her gün bakması gereken tüm dijital pazarlama ve raporlama datalarını bir ortaya getirdikten sonra, “insight generation” teknolojisi ile hepsini yorumladıklarını ve fırsatları ortaya koyduklarını lisana getiren Emikoğlu, “Yatırımcılar buradaki inovatif tahlili görüp bize yatırım yapma konusunda daha yakın davranıyorlar.” tabirlerini kullandı.

Emikoğlu, 5 yıl içinde İngiltere ve ABD üzere daha büyük pazarlara açılmak istediklerini lisana getirerek, Türkiye’de startupların birbiri ile paylaşacağı ortamların oluşturulmasının ve bunların daha motive edici formda gençlere sunulmasının ülkede teşebbüsçü ekosistemini desteleyeceğini vurguladı.

Neslihan Buşra Emikoğlu, kendi muvaffakiyetini bir üst düzeye çıkarmak isteyen gençlere de startup teşebbüsü öncesinde çok araştırma yapmalarını tavsiye etti.

“5 yıl içinde binlerce robot üreten şirkete dönüşmek istiyoruz”

Bottobo Robotics Kurucu Ortaklarından Ali Koçer ise Slush’un farklı bir ekosistemi olduğunu düşündüğünü belirterek, “Çünkü farklı şirketlerin buluştuğu bir ortam. Kara kış deyip düşünmedik bu taraflarını. Atlayıp geldik ki bu ekosistemin kesimi olalım.” dedi.

Koçer, Türk devletinden işlerini genişletmek için çok takviye gördüklerini anlatarak, üniversite işbirliklerinde ve dış pazarlara açılmalarda daha fazla kamu takviyesi talep ettiklerini belirtti.

Bottobo Robotics’in öteki kurucu ortaklarından Burhan Turgut Ulutürk de kendilerini 5 yıl içinde bilhassa Avrupa pazarında en büyük robot üreticilerinden biri olarak gördüklerini belirterek, “Altyapıyı da buna nazaran kuruyoruz. Üretimimizi kendimiz yapıyoruz, yazılımları kendimiz geliştiriyoruz. TÜBİTAK takviyelerimiz, Teknopark takviyelerimiz var. 5 yıl içinde binlerce robot üreten şirkete dönüşmek istiyoruz.” sözünü kullandı.

Ev aletleri dalında objelerin interneti (IoT) ve yapay zeka (AI) altyapılarını kullanarak yenilikçi teknolojiler tasarlayan Beebird Teknoloji Kurucusu Ali Murat Arıkuşu da küresele açılmaya çalışan bir şirket olarak Slush’da yer aldıklarını belirtti.

Slush 2023’te yapay zeka ön planda

Etkinlikte teşebbüsçüler yapay zeka uygulamaları, dijital finansal hizmetler, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, dijital sıhhat hizmetleri ve akıllı tıbbi aygıtlar üzere yenilikleri sergilerken, yapılan oturumlarda, yapay zekayı daha inançlı hale getirmek için siyasetler oluşturma ve düzenleme davetleri yapıldı.

Uzmanlar aktiflikte, sıhhat hizmetlerinin yapay zeka tarafından değiştirileceğine işaret etti. Dünyanın yüzleşmesi gereken iki zorluğun “iklim değişikliği” ve “yalnızlık” olduğunu anlatan uzmanlar, yapay zekanın toplumsal münasebetler konusunda “akıl hocası” olacağına işaret etti.

Uzmanların ana bildirisi “Yapay zekayı bugün öğrenin ve bunu işletmeniz için bir üretkenlik artışı olarak değerlendirin. Kaçırmayın. Yapay zeka sizin yerinizi almayacak ancak yapay zekayı kullanan beşerler alacak.” halinde oldu.

Avrupa’da, ABD’den daha fazla yapay zeka teşebbüsünün olduğunun anlatıldığı aktiflikte, Avrupa’daki girişimcilerin ABD’deki üzere sermayeye erişimlerinin kolay olmadığı tabir edildi.

Üretken yapay zekanın oyun sanayisini ve insanların internette gezinme biçimini değiştirmeye devam edeceği etkinliklerde anlatıldı.

Etkinliklerde, “Dijitalleşme” vizyonu kapsamında gelecek devirde maliyet ve kaynaklar açısından verimliliğe odaklanan ve üretim sürecinde yenilikler sunan yeni teknolojiler de tanıtıldı.

Amerikalıların, Almanların ve İngilizlerin Slush 2023’e ağır iştiraki dikkati çekerken, Sequoia, Index ve Accel üzere Silikon Vadisi’nin en büyük risk sermayedarları da aktiflikte yer aldı. Yatırım bankası JP Morgan, kurduğu stant ile girişimcilerle görüşmeler yaptı. Google da büyük stant ile teknoloji tutkunlarını ağırladı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ticaret Bakanı: Avrupa Türkiye için çok değerli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.