yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Ticaret Bakanı Bolat, iktisat gündemini kıymetlendirdi: (2)

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ihracatçılara ek kredi dayanakları sağlayabilmek için Türk Eximbank’ın sermayesinin 20,6 milyar liraya çıkarıldığını belirterek “Böylece Türk Eximbank kaynaklarından ek yaklaşık 70 milyar liralık finansman kaynağını ihracatçılarımıza sunacağız.” dedi.

Bolat, basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir ortaya gelerek gündeme ait soruları yanıtladı.

Son 4 yıl içinde dünyada ve bölgede yaşanan salgınlara, savaşlara, ham unsur ve güç krizlerine karşın ihracatçıların, takdire şayan bir performans gösterdiğine işaret eden Bolat, son 21 yılda uygulanan yanlışsız ve tesirli siyasetlerle ihracatta rekorlar kırıldığını söyledi. Bolat, “2002’de 36,1 milyar dolar olan mal ihracatımızı 2022 sonunda 7 katına çıkardık, yeniden bu devirde dünya ihracatımızdan aldığımız hissesi yüzde 0,5 seviyesinden yüzde 1,02’ye yükselttik. Ocak-haziran devrinde ihracatımız 123,4 milyar dolar oldu ve yıl sonunda 265 milyar dolara ulaşmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Bolat, “Uzak Ülkeler İhracat Stratejisi” ve “İslam Ülkeleri ile İhracatı Geliştirme Stratejisi” ile ihracatta pazar ve eser çeşitliliğini sağlamayı hedeflediklerini vurgulayarak “Türk Eximbank ile ihracatçılarımıza 2022 yılında 45 milyar dolarlık ve 2023 yılı birinci 6 ayında toplam 19,6 milyar dolar dayanak sağladık. Müjde olarak birinci kez paylaşıyorum. İhracatçılarımıza ek kredi takviyeleri sağlayabilmek için Türk Eximbank’ın sermayesi, 3 gün evvel 6,8 milyar lira artırımla 20,6 milyar liraya çıkarıldı. Böylelikle Türk Eximbank kaynaklarından ek yaklaşık 70 milyar liralık finansman kaynağını ihracatçılarımıza sunacağız. Hazine ve Maliye Bakanlığımıza ve BDDK’ye teşekkür ediyoruz.” sözlerini kullandı.

Hizmet ihracatına verdikleri ehemmiyete de dikkati çeken Ömer Bolat, 2002 yılında 14 milyar dolar olan hizmet ihracatının, 2022 yılında 6,5 katı artışla 90,5 milyar dolara ulaştığını söyledi. Bolat, 2023 yılı hizmet ihracatı maksadının ise 120 milyar dolar olduğunu belirtti.

Bolat, ithalat siyasetinde da öncelik olarak, yatırım, üretim ve ihracat zincirini destekleme stratejisine odaklandıklarını bildirdi.

Yurt dışı müteahhitlikte 50 yılda 480 milyar dolarlık proje üstlenildiğini aktaran Bakan Bolat, “133 ülkede 11 bin 800 proje kazanıldı. Türkiye, dünyada toplamda yüzde 5 hisseye sahip. 2023 yılı için maksadımız 20 milyar dolar, 2028 yılı için ise amaç 600 milyar dolar.” dedi.

Bolat, gümrüklerde, 700 milyar dolar ve 400 milyon tonluk hacme ulaşan dış ticaret süreci yapıldığını belirtirken, yılda 9,5 milyon araç, 7,7 milyon konteyner ve 130 milyonun üstünde yolcunun hudutlardan giriş-çıkış yaptığını ve toplam vergi gelirlerinin yüzde 30’unun gümrüklerde tahsil edildiğini söyledi.

Bolat, gümrüklerde 2022 yılında 11,9 milyar lira ve 2023 yılı birinci beş ayında 7,2 milyar lira kıymetinde yakalama gerçekleştirdiklerini de bildirdi.

Fahiş fiyat artışı ve stokçulukla kararlılıkla gayret ettiklerini de vurgulayan Ticaret Bakanı Bolat, ayrıyeten Rekabet Kurumu tarafından açılan soruşturmalar sonucunda 6,22 milyar lira idari para cezası kesilerek tüketici refahına 113,6 milyar liralık katkı sağlandığını söz etti.

Bolat, elektronik ticarette geçen yıl maddeleşen kanunla haksız rekabet ve tekelleşmenin önüne geçerek rekabetçi bir piyasa oluşturacaklarını belirtirken “Bu hususta ana muhalefet tarafından Anayasa Mahkemesine iptal davası açılmıştı. Yakında Anayasa Mahkemesi bir karar verecektir. Biz de 6 Temmuz’da görüşümüze başvurulmak üzere davet edildik. Bu husustaki görümüzü büyük mahkeme üyelerine aktardık.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlığının 2028 yılı Vizyon Belgesi’ndeki gayelere ait de bilgi veren Bolat, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ticaret Bakanlığı olarak, Türkiye Yüzyılı gayelerine ulaşabilmek için önümüzdeki devirde yeni ıslahatlar ve enstrümanlara çok daha fazla çalışacağız. 2028 vizyonu kapsamında yepisyeni proje ve faaliyetlerimizle mal ihracatımızı 400 milyar dolara, hizmetler ihracatımızı 200 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. 2028 maksadı olarak, global mal ihracatından aldığı hissesi yüzde 1,2’ye, global hizmet ihracatından aldığı hissesi yüzde 1,5’a yükselteceğiz.

Yüksek ve orta-yüksek teknolojili eser ihracatımızın hissesini yüzde 50’ye yükselteceğiz. KOBİ’lerin ihracattaki hissesini yüzde 40’a çıkaracağız. Türkiye e-ihracat platformu ve e-kolay ihracat platformu üzere kanallarla e-ihracatın toplam ihracattaki hissesini yüzde 10’a çıkaracağız. 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiren vilayet sayımızı 40’a, 5 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiren vilayet sayımızı 15’e, 10 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiren vilayet sayımızı 10’a yükseltmeyi hedefliyoruz.”

AB ile yakın ve orta vadede Gümrük Birliği’nin güncellenmesi görüşmelerinin başlamasını hedeflediklerini belirten Bolat, “İslam ülkeleri ile yatırım ve ticareti geliştirmek, ihracatımızda İslam ülkelerinin hissesini yüzde 26’dan yüzde 30’a çıkarma maksadımız var.” dedi.

“Helal eser kapsamındaki üretim tesisi sayısını 1500’ün üzerine çıkaracağız”

Bolat, özgür bölgelerin sayısını 25’e çıkararak, bölgelerin yüksek teknolojili eser ihracatını artıracaklarını da aktarırken şunları kaydetti:

“Üreticimizi, sanayicimizi, çiftçimizi ithalat baskısına ve haksız rekabete karşı daha faal formda koruyacağız, teknolojik ve çağdaş bir altyapıya sahip gümrük kapılarımızla çalışmalarımıza sürat kesmeden devam edeceğiz. e-ticaret dalında haksız rekabet ve tekelleşmenin önüne geçerek rekabetçi bir piyasa oluşturacağız. Besin perakendeciliği ve otomotiv dalı kontrollerinde aktifliğin artırılması için özel gruplar oluşturacak, zerzevat ve meyve ticaretinde; paydaşlarımızın işbirliği ile kayıt dışılığı sonlandıracağız. ‘Güvensiz esere sıfır tolerans’ prensibiyle yüzde 1,7’ye düşen tüketici eserlerindeki güvensizlik oranını daha da aşağıya çekeceğiz. Helal Akreditasyon Kurumunu daha da geliştirerek helal eser kapsamındaki üretim tesisi sayısını 1500’ün üzerine çıkaracağız.”

(Bitti)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sonatrach’ın net karı 2022’de rekor düzeye yükseldi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.