yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Savaş, Rusya’nın iklim gündemini nasıl değiştirdi?

Dubai’deki Birlemiş Milletler İklim Doruğu (COP28) öncesinde Rusya fosil yakıtlarda “aşamalı olarak vazgeçilmesine” karşı çıkarken, yakın vakitte güncellenen iklim doktrininde fosil yakıtlardan ve bunların iklim değişikliği üzerindeki tesirlerinden hiç bahsedilmiyor.

Fosil yakıtlardan kaynaklanan gaz emisyonlarının büyük ölçüde azaltılması gerektiği konusunda geniş bir bilimsel mutabakat varken, Rusya 2022 yılında petrol ve kömür üretimini hudutlu ölçüde arttırdı.

Rusya iklim değişikliği konusunda nerede duruyor?

Moskova, 2060 yılına kadar karbon nötr olma ve 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını 1990 düzeylerinin yüzde 70’i ile sınırlama taahhütlerine bağlı kalacağını söylese de iklim değişikliği uzmanları bunların mütevazı amaçlar olduğunu düşünüyor.

Rusya’nın emisyon düzeyleri, orman karbon yutakları hariç tutulduğunda, halihazırda 1990 düzeylerinin yaklaşık yüzde 30 altında.

Hükümetin iklim hareketlerini ve global olarak kabul edilen Paris Mutabakatı taahhütlerini takip eden bir araştırma projesi olan Climate Action Tracker, Rusya’nın iklim amaçlarını 1,5°C kriterini karşılamak için “oldukça yetersiz” olduğu istikametinde değerlendirmede bulundu.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşa odaklanması ve iç pazarda Batı mallarının ikamesini bulma eforları, ülkenin kimi etraf teşebbüslerini de etkiledi.

Mayıs 2022’de hükümet, yerli araba üreticilerinin Euro 2 etraf standardında motorlara sahip araçlar üretmesine müsaade verdi. Daha evvel tüm arabaların Euro 5 standardını karşılamasını zorunluluğunda da geri adım atmış oldu.

Rusya’nın iş dünyasında memleketler arası lobi faaliyetleri yürüten Aleksander Şokhin, iklim gayelerine ulaşmanın artan maliyetlerinden yakındı ve Batı’nın yaptırımları nedeniyle ülkenin iklim taahhütlerinin daha da aşağıya çekilmesi davetinde bulundu.

Hangi projeler risk altında?

Rusya Bilimler Akademisi (RAS) tarafından Kasım ayında yayımlanan hesaplamalara nazaran, karbon emisyonlarını azaltmak için petrol dalında yüzde 55, kömür kesiminde yüzde 45 ve güç kesiminde yüzde 31 oranında ithal ekipman ve teknolojilere bağlılık kelam konusu.

Sonuç olarak, Batı ile işbirliğine dayanan kimi Rus projelerinin geleceği artık kuşkulu. Örneğin, Finlandiya devletine ilişkin güç şirketi Fortum’un Rusya pazarından çekilmesi, ülkede rüzgar çiftlikleri inşa etme planlarını sekteye uğrattı.

Rusya’nın devlet kalkınma şirketi VEB.RF’de iklim mevzularında çalışan ve şu anda İngiltere merkezli Climate Bonds Initiative’de kıdemli analist olan Mikhail Korostikov, Rusya ile Batı ortasındaki ekonomik ilgilerin bozulmasının en bariz kurbanının etraf olduğunu söyledi.

Korostikov, Rusya’nın iklim teşebbüslerinde ön saflarda yer almak için çok az pragmatik nedeni olduğunu şu sözlerle açıkladı:

“Ülke nüfusunun çoğunluğu global ısınmadan önemli formda etkilenmeyen bölgelerde yaşıyor, ekonomileri de fosil yakıt ihracatına bağlı.”

Ancak Korostikov, Ukrayna savaşından evvel 2026’da yürürlüğe girmesi planlanan ve Rusya’yı en çok etkilemesi beklenen Avrupa Birliği’nin karbon hudut vergisi teşebbüsünün, Moskova’yı “tarihinde birinci kez” iklim değişikliği konusunu ciddiye almaya zorladığını, zira aksi takdirde Rus şirketlerinin rekabet gücünü tehdit altında olacağını söyledi.

AB teşebbüsü, blok dışındaki üreticilerin saldıkları karbondioksitle orantılı olarak ekstra vergilerle karşı karşıya bırakıyor. Rus demir, çelik, alüminyum ve gübre tedarikçileri de ana amaç durumunda.

Korostikov, Rusya’nın karbonsuzlaştırmaya yönelik bu baskıların altında, karbon ayak izini azaltmak için Batı ülkelerinde var olanlara emsal platformlar geliştirme uğraşlarına girdiğini hatırlattı.

Bu istikamette atılan kıymetli adımlardan biri, yatırımcıları ve devlet ek ödemelerini çekmeyi kolaylaştırmak için, VEB.RF tarafından belli eserlerin yahut firmaların etraf dostu olarak nitelendirilip nitelendirilmeyeceğini belirleyen kriterlerin geliştirilmesi oldu.

Sakhalin deneyi

Rusya ayrıyeten, şirketlerin muhakkak ölçüde sera gazı salınımı için müsaade satın alabilecekleri bir karbon ticareti piyasası da oluşturmaya çalıştı.

2021’de onaylanan ve 2023’te başlatılan Sakhalin pilot projesi, bu türlü bir piyasayı test etmek ve 2025 yılına kadar karbon nötrlüğü sağlamaya çalışmak için tasarlandı.

Ancak Korostikov, petrol ve doğal gaz sanayisinin lobiciliği nedeniyle hükümetin istekli olmayışının, iklim finansmanı teşebbüslerinin birçoklarının “ya emekleme kademesinde olduğu ya da savaştan sonra finansman eksikliği nedeniyle dondurulduğunu” belirtti.

Örneğin, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’na nazaran Sakhalin deneyini başka bölgelere yayma planları rafa kaldırılmış durumda.

Korostikov, “AB’nin Rusya üzerindeki baskısı hala bir faktör, fakat Rus şirketleri için Avrupa pazarının kıymetinin azalmasıyla orantılı olarak bu sıkıntının de ehemmiyeti azaldı” dedi.

Rusya’nın AB’ye yaptığı ihracatın kıymeti Şubat 2022 ile Eylül 2023 ortasında yüzde 81 oranında düştü.

Çelik şirketi Metaloinvest’in genel müdür yardımcısı Yulia Shabala üzere kimi iş dünyası önderleri, Rusya’nın AB’den çok karbon emisyonları doğrulama sistemini başta Çin, Kore ve Vietnam olmak üzere Asya ülkeleriyle uyumlu olmasını sağlaması gerektiğini söyledi.

Rusya’nın iklim gündeminde sırada ne var?

Yine de, Rusya’nın iklim gündemi kelam konusu olduğunda bir dereceye kadar olumlu bir durağanlık var, bu nedenle iklim teşebbüsleri gayretlerindeki düşüş tam bir felaket manasına gelmiyor.

Rusya hükümeti, global ısınmayı 1,5 santigrat derece ile sonlandırmayı hedefleyen Paris Mutabakatı’ndan ayrılmaları tarafındaki davetlere karşın, bu türlü bir planının olmadığını yineledi.

Rusya kişi başına karbondioksit emisyonu bakımından Çin ve Hindistan üzere iktisatların önünde yer alırken, ülkenin bir ünite elektrik üretmesi için daha az karbondioksit gerekiyor.

Korostikov, birçok özel firmanın “yöneticilerin hevesi ve kendi kaynakları” nedeniyle kendi kapasitelerini ve işlerini karbonsuzlaştırmak için çalıştığını söyledi.

Kremlin’in planladığı bir şey olmasa da, Rusya’nın karbon emisyonlarının sınırlamasına neden olan diğer bir faktör daha var: Ekonomik yavaşlama.

RAS ekonomik kestirimler yöneticisi Alekander Şirov, Rusya’nın 2060 yılına kadar karbon nötr olma gayesinin, en azından “ekonomik dinamiklerin öngörüldüğü kadar yüksek olmaması nedeniyle” canlı olduğunu söyledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Mukayeseli uydu manzaralarıyla İsrail hava hücumlarının Gazze’ye verdiği ziyan

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.