yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Rusya mahkemesinden LGBT yasağı: ‘Büyük bir panik var’

Rusya Yüksek Mahkemesi, “uluslararası LGBT (lezbiyen, gay, biseksüel ve transseksüel) hareketi”ni aşırılıkçı bir örgüt olarak kabul etti ve ülke genelindeki faaliyetlerini yasakladı.

Mahkeme, Rusya Adalet Bakanlığı’nın başvurusu üzerine toplandı. Kamuya kapalı yapılan toplantı sonunda basına yapılan açıklamada “davalı tarafından kimsenin toplantıda bulunmadığı” belirtildi.

Mahkemenin tanımladığı formda resmi bir “uluslararası LGBT örgütü” bulunmuyor. Bu da kararın nasıl uygulanacağı ve kimleri kapsayacağı konusunda büyük belirsizlik yaratıyor.

Rusya’da son yıllarda LGBT bireylere yönelik önemli baskılar kelam konusu.

Rus anayasasında 3 yıl evvel değişiklik yapılarak evliliğin sadece “kadın ve erkek arasında” gerçekleşebileceği açık bir formda belirtilmişti.

Kararın açıklanması öncesi, geçen yıl eşcinsel olduğunu açıklayan St Petersburg lokal meclis vekili Sergei Troshin, BBC Rusya Editörü Steve Rosenberg’in sorularını yanıtlamış, mümkün kararın “uzun mahpus cezaları” manasına gelebileceğini söylemiş, “Bence bu, devletin LGBT aktivisti olarak gördüğü rastgele birinin ‘aşırıcı bir oluşuma dahil olma’ cürmünden uzun mahpus cezaları alabileceği manasına gelecektir. Bu oluşumun içinde organizatör olarak yer alanlar çok daha uzun cezalarla karşılaşacaktır” demişti.

Troshin “Bu gerçek bir baskı. Rusya’daki LGBT toplumunda panik var. Beşerler hemen göç etmeye çalışıyor. Aslında bunun için kullandığımız terim ‘tahliye etmek’. Kendi ülkemizden ayrılmak zorunda kalıyoruz. Bu korkunç” dedi.

LGBT hakları üzerine çalışan Rus sivil toplum örgütü Sphere Foundation’dan Noel Shaida da “Mahkemenin kararı büyük bir paniğe neden oldu zira bu yasakla kimlerin yargılanacağı büsbütün belirsiz” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler kararı “çok talihsiz” olarak yorumlarken, İnsan Hakları İzleme Örgütü de mahkeme kararının tüm LGBT hakları hareketlerini tehlikeye attığını vurguladı.

Rusya’da baskı gören toplumlara yardım eden bir kuruluşta avukat olan Maxim Olenichev de kararla “bir dehşet iklimi” yaratıldığını belirtti.

Öte yandan muhafazakar politikler ve Rus Ortodoks Kilisesi kararı memnuniyetle karşıladı.

Rusya’ya bağlı Çeçenistan Özerk İdaresi başkanı ve Putin’in yakın müttefiki Ramazan Kadirov da kararı tebrik edenler ortasında. Kadirov Çeçenistan’ın “tamamen heteroseksüel” olduğunu savunuyor.

LGBT toplumu üzerinde artan baskılar ve ‘geleneksel değerler’ söylemi

Son yıllarda yetkililer Rusya’daki LGBT toplumu üzerinde giderek artan bir baskı kuruyor. 2013’te “18 yaş altına ‘geleneksel olmayan cinsel ilişkilerin’ propagandasının yapılması” yasaklanmıştı.

Geçen yıl bu yasak tüm yaş kümelerini kapsayacak formda genişletildi. Kitaplardan, sinemalardan, reklam ve televizyon programlarından LGBT içerikler kaldırıldı.

Bu ay başında bir Rus televizyonu, “eşcinsellik propagandası yasağını” çiğnemekle suçlanmamak için, Güney Koreli bir müzik kümesinin görüntüsündeki gökkuşağı bayrağını sansürleyerek siyah-beyaz yaptı.

Rusya parlamentosunun alt kanadı olan Duma’da, homofobik olmasıyla bilinen hükümet milletvekili Vitaly Milonov, LGBT kümelere yönelik yasakların “cinsel azınlıklar ya da bireylerin özel ömürleriyle ilgili olmadığını” savundu.

BBC Rusya Editörü Rosenberg’e konuşan Milonov, “Bu daha çok milletlerarası LGBT hareketinin siyasi ajandasıyla ilgili. Kendi vazifeleri, amaçları var. Siyasi bir güç, siyasi bir yapı üzere hareket ediyorlar ve bu yapının maksatları Rusya anayasasıyla çatışıyor” dedi.

“Var olmayan bir şey nasıl yasaklanır?”

Rusya Yüksek Mahkemesi’nin belirttiği biçimde “Uluslararası LGBT halk hareketi” diye bir örgüt ya da siyasi yapı yok.

BBC Moskova Editörü Rosenberg de, LGBT zıddı milletvekili Milonov’a bunu hatırlatarak “Var olmayan bir şeyi nasıl yasaklarsınız?” diye sordu.

Milonov’un karşılığı; “Bu kolay. LGBT haklarını savunan milletlerarası yapıların Rusya’daki aktivitelerini yasaklayabiliriz, bu hoş, onlara gereksinimimiz yok” oldu.

Milonov LGBT hareketinin simgelerinden olan gökkuşağı bayrağını da amaç alarak “Bir sonraki adımı dört gözle bekliyorum; o da altı renkli gökkuşağı bayrağını yasaklamak. Bu bayrağa da gereksinimimiz yok. Bu bayrak klasik aileye karşı savaşın sembolü. Umarım Rusya’da kimse bu bayrağı taşıyamaz” dedi.

Vladimir Putin’in liderliğine Kremlin muhafazakar ve “geleneksel aile değerleri” çerçevesinde bir ideolojiyi benimsedi.

Rosenberg Rus yetkililerin LGBT hakları savunuculuğunu Batı’ya ilişkin ve Rusya’ya düşman bir hareket olarak resmettiğini belirtiyor; “LGBT topluma uygulanan baskı, Rusya’nın ahlaki dokusunu savunmak olarak sunuluyor” diyor.

Yaklaşan seçimlerin tesiri mi?

St Petersburglu lokal siyasetçi Sergei Troshin “Bence mahkemenin kararı gelecek Mart ayında yapılacak başkanlık seçimleriyle de temaslı. Yapay bir düşman oluşturmaya çalışıyorlar” diyor.

Troshin, LGBT toplumu üzerinden “Batı’yla savaş veriliyormuş” üzere bir izlenim yaratılmaya çalışıldığını ekliyor; “LGBT toplumla gayret Batı tersi retoriğe uyuyor. Bu muhafazakar ve Batı aykırısı seçmende karşılığı olan bir mevzu ve seçimlere kadar daha çok üstüne gidilecektir”.

Rusya’da trans ve non-binary (kendini ikili cinsiyet anlayışının dışında tanımlayan) bireylere yardım eden bir dernekte çalışan Maxim Goldman’a nazaran ise bu, “dikkati daha değerli hususlardan uzaklaştırmak” üzere izlenen bir strateji.

Sphere Foundation’dan Shaida da, Rus yetkililerin dikkati Ukrayna’daki savaştan ve başarısızlıklarından öteki yere çekmeye çalıştığını söylüyor.

Goldman “Yüksek Mahkeme’nin kararı açıklandığı anda ülkeyi en kısa müddette terk etmemiz gerektiğini fark ettik. Bu bir acil durum” diyor.

Goldman BBC’ye konuştuğunda bu onun Rusya’daki son günüydü. Steve Rosenberg’e konuştuktan sonra, topladığı küçük çantayla havalimanına yanlışsız yola çıktı.

Kendisini non-binary olarak tanımlayan Goldman “Ülkem tarafından büsbütün reddedildiğimi hissediyorum. Gücü elinde tutan beşerler, bizi korumak yerine, bizi cezalandırıyorlar. Buradan gitmek zorunda bırakıldım” diyor.

Troshin ise şimdi Rusya’yı terk etmeyecek olsa da başına gelebileceklerin farkında; “Geçmişte LGBT haklarıyla ilgili çok konuştum. Hakkımda dava açılabilmesi için kâfi materyal var. Umarım bu olmaz fakat olabilir de. Ve bu çok korkutucu”.

“Rus toplumu dehşete gömülmüş durumda. Kullandığınız her sözle bir mayına basabilirsiniz. Söylediğiniz tek bir sözle kendinizi 5-10-15 yıl mahpus cezası almış olarak bulabilirsiniz.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Henry Kissinger 100 yaşında hayatını kaybetti

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.