Peru’da hükümet karşıtı protestolar sürüyor: 47 ölü

Peru’da hükümet karşıtı gösteriler, polis ile protestocular arasında çatışmaları da beraberinde getirdi.

Ülkenin güneyindeki Puno kenti, Cumhurbaşkanı Dina Boluarte’nin istifa etmesi ve erken seçime gidilmesini talep edenlerin gerçekleştirdiği protestoların merkezine dönüştü.

Başbakan Alberto Otarola, Bakanlar Kurulu toplantısında kentte 3 günlüğüne gece sokağa çıkma yasağı kararının alındığını ve bu kararın herkesin özgürlüğü, güvenliği için olduğunu söyledi.

AA’nın haberine göre; polis ile eylemciler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

3 günlük yas ilan edildi

Gösterilerde dünden bu yana biri polis 18 kişi öldü. 11 Aralık’tan bugüne kadar ise protestolarda yaşamını yitirenlerin sayısı 47’ye ulaştı. 73 kişinin de yaralandığı bilgisi paylaşıldı. Puno kenti hükümeti, Juliaca şehrinde ölümler nedeniyle kentte 3 günlük yas ilan edildiğini açıkladı.

Tedarik zinciri durma noktasında

Cumhurbaşkanı Dina Boluarte, göstericilere bir kez daha diyalog çağrısında bulunarak, eylemlerin son bulmasını istedi.

Karayolu Kargo ve Mal Taşımacılığı Müfettişliği, ülke genelinde 53 otoyolun barikatlarla kapatıldığını ve bu nedenle tedarik zincirinin durma noktasına geldiğini duyurdu.

Başsavcılık, olaylara ilişkin geniş çaplı soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Kongre üyesinin evi ateşe verildi

Başbakan Otarola, dünkü açıklamasında, protestoculara sert tepki göstererek, “Hukukun üstünlüğüne ve kurumlara yönelik organize saldırılar düzenleniyor.” demişti.

Çatışmalarda Ulusal Gümrük Müfettişliği karargahı, Kamu Bakanlığı ve Halk Hareketi Partisi Kongre üyesi Jorge Flores’in evi ateşe verildi.

Boluarte’nin erken seçim talebi

Kongre’de yapılan oylama sonucunda Nisan 2024’te yapılması yönünde kabul edilmişti.

Ölümler nedeniyle 17 Aralık 2022’de 2 bakan görevlerinden istifa etmiş, Ombudsman Ofisi savcılıktan acil soruşturma başlatmasını talep etmişti.

Castillo’nun cezası onanmıştı

Peru Yüksek Mahkemesi, eski Peru Cumhurbaşkanı Pedro Castillo’ya verilen 18 ay önleyici hapis cezası kararına yapılan itirazı reddederek, 30 Aralık 2022’de cezanın devamına karar vermişti.

Castillo’nun görevden alınması

Eski Cumhurbaşkanı Castillo, hükümeti devirmekle suçladığı Kongre tarafından kalıcı ahlaki yetersizlik suçlamasıyla görevinden azledilmişti. Castillo’nun görevinden alınması yönündeki karar, 7 Aralık’taki genel kurul toplantısında 6 aleyhte, 10 çekimser oya karşı 101 lehte oyla kabul edilmişti. Kongre’de Castillo’nun görevden azledilmesi kararına gerekçe olarak “kamu görevlerini gasp etme, devlet yetkilerinin işleyişini engelleme ve anayasal düzeni ihlal etmeye çalışmak” gösterilmişti.

Pedro Castillo, Kongre’yi feshetme ve ulusal acil durum hükümeti kurma kararının ardından gözaltına alınmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*