yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

ÖZGÜR ÖZEL: YARGITAY’IN KARARINA KARŞI SONUNA KADAR DİRENECEĞİZ

CHP Genel Lideri Özgür Özel, “Biz, Recep Tayyip Erdoğan’ın Anayasa’yı askıya alma teşebbüsüne, onun araçsallaştırdığı, ona dayanak veren, onun maşası olmuş Yargıtay’ın darbe teşebbüsüne karşı sonuna kadar direneceğiz. Herkesi direnmeye davet ediyoruz” dedi.

CHP Ankara Vilayet Başkanlığı, Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’nin TİP Hatay Milletvekili Can Atalay kararına karşı TBMM Genel Şurası’nda başlatılan Adalet Nöbeti’ne dayanak vermek için Anayasa Mahkemesi’nin karşısında bulunan Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda protesto düzenledi.  Protestoya CHP Genel Lideri Özgür Özel, CHP Ankara Vilayet Lideri Ümit Erkol, CHP Gençlik Kolları Genel Lideri Gençosman Killik ve CHP’li milletvekilleri katıldı.

‘BU ANAYASA BİR TOPLUM SÖZLEŞMESİ’

Burada konuşan Özel, “Bu aksiyon Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında yaptıkları adalet oturumuna bir dayanışma hareketidir. Bu hareketi çok değerli buluyoruz zira bugün karşı karşıya olduğumuz darbe teşebbüsü Can Atalay’ın milletvekilliğinin başlayamamasını aşan bir adaletsizlikle ve bir adalet kriziyle karşı karşıya olduğumuz gerçeğinden hareketle başladığımız bir hareketliliğin içindeyiz. Bu ülkede bir Anayasa var. Bu Anayasa’nın her hususu öbür bir şeyi düzenliyor. Kimi hususlar birbirini takip ediyor, tamamlıyor fakat her unsur diğer bir şeyi düzenliyor. Bu Anayasa bir toplum kontratı. Toplumlar ortak bir kontratları olmadan devlet olamazlar. Şayet toplum kontratı ortadan kalkmışsa devlet ortadan kalkmış demektir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nde birinci evvel o toplum mukavelesi gereği genel seçimler kararına uygun olarak seçimler yapıldı. Sonra o toplum mukavelesinin gereği genel seçimlerin kesin sonuçlarının YSK tarafından ilanından sonra üçüncü gününde Meclis bizatihi toplandı. Dünyada parlamentoları, demokrasi parlamentosu yapan iki prensipten bir tanesi, resen toplanma unsurudur. Meclis bir hükümdardan, bir padişahtan, bir otoriter rejimden vesayetle çağırıyla toplanıyorsa oraya demokrasi meclisi diyemeyiz. O meclislerin diğer isimleri var” dedi.

‘YARGITAY OLMAYACAK BİR İŞ YAPTI, ANAYASA MAHKEMESİ’NİN KARARINI TANIMADI’

Can Atalay’ın hukuksuz yere mahpusta tutulduğunu belirten Özel, “Demokrasi meclisleri demokratik seçimden sonra bizatihi toplanır. Yemin merasimi için toplandık. Hataylılar Can Atalay’a milletvekili misyonu vermişlerdi. Onun da olması gereken salonda toplandık. O, salonda yok zira üzerine kapı kilitliydi. Hapishane kapısı kilitliydi. Yemin merasiminde en yaşlı üye Sayın Devlet Bahçeli Türk milleti ismine, Türkiye Cumhuriyeti Parlamentosu ismine Can Atalay ismini okuttu en genç üyeye. Gelip yemin etmesi lazımdı. Salmadılar, edemedi. Sonra o Meclis toplandı. Komite seçerken 600 milletvekilinden 599’unun oyuyla, oy birliğiyle İnsan Hakları Kurulu’na seçildi, tekrar salmadılar. O kurul ki rastgele bir cezaevine gidince önünde kapalı kapı duramaz fakat o kurulun üyesinin üstüne kapıyı kapalı tuttular. Bunun üzerine avukatları bu ardımızdaki Anayasa Mahkemesi’ne yeni anayasanın bir kararı mucibince başvurdu. Anayasa Mahkemesi, ‘burada hak ihlali var’ dedi. Salın diye Meclis’e bildirdi. Milletvekili olsun diye Meclis’e bildirdi. Bekledik gelsin, gelmedi. Salın diye ilgili mahkemeye yolladı fakat o kararında direndi. Yargıtay’a yolladı, Yargıtay olmayacak bir iş yaptı, Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımadı. Tam bu basamakta Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’nin yaptığı iş karar tanımamak değildir zira Anayasa’nın 154’üncü hususunun son fıkrası çok açık, ‘Anayasa Mahkemesi kararları yayınlanır yargı yasama ve yürütme için bağlayıcıdır.’ Bunu tanımazsanız Anayasa’yı tanımazsınız. Bir oburu da Yargıtay’ı, yetkilerini tanımaz, bir diğeri Meclisi tanımaz, bir diğeri Cumhurbaşkanı’nı tanımaz. O yüzden biz kendi varlığımız, Anayasa’dan aldığımız yetki birileri tarafından hiçe sayılmasın diye Meclis’te Meclis’i terk etmeme hareketi başlattık, Adalet Oturumu’nu başlattık” tabirlerinde bulundu.

‘BİZ DEMOKRASİNİN TARAFINDAYIZ’

CHP vilayet ve ilçe örgütlerinin protestolarının süreceğini bildiren Özel, herkesin protestolara takviye vermesi davetinde bulunarak şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz hafta Ankara Vilayet Liderimiz bir faaliyete birlikte giderken bana dedi ki, ‘Sayın Genel Lider biz Meclis’teki aksiyonla dayanışmak istiyoruz. Bunun için bir adalet ateşi yakmak, onun başında toplanmak, kamuoyunun dikkatini toplamak, Meclis’teki aksiyona Meclis’teki Anayasa’yı savunma çabasına dayanak vermek istiyoruz’ dedi. Şunun için önemsiyorum. Bundan sonra 81 vilayetimizdeki, 973 ilçemizdeki örgütlerimizi Türkiye’nin dört bir yanındaki sivil toplum örgütlerini, meslek örgütlerini, tüm inisiyatifleri Anayasa’ya sahip çıkmaya, Meclis’teki oturuma dayanak vermeye fakat yakacakları ateşin başında, fakat yapacakları insan zincirleriyle fakat gençlerin yaratıcılığıyla ortaya koyacakları farklı hareket biçimleriyle Türkiye’nin dört bir yanında yalnızca Cumhuriyet Halk Partilileri değil, muhalifleri; yalnızca muhalifleri değil, Anayasa’ya saygılı tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını Anayasa’ya sahip çıkmaya, Anayasa’dan yetki alan tüm kurumlara sahip çıkmaya ve bir darbe teşebbüsüne karşı Anayasa’nın ve Cumhuriyet’in yanında yer almaya davet ediyorum. Zira karşımızdaki kötücül akıl darbe girişimindeydi. Biz birinci başta Meclis Lideri’ne ‘Toplanalım’ dedik, ‘Olur’ dedi. ‘AK Parti de MHP de gelsin, HDP de, DÜZGÜN Parti de gelsin, Saadet de gelsin, Meclis’teki bütün partiler gelsin kendi Meclis’imize sahip çıkalım’ dedik. Cumhurbaşkanı yurt dışındaydı. AKP Genel Lideri yurt dışındaydı. Birebir 15 Temmuz darbe gecesi olduğu üzere nasıl birileri darbenin seyrine baktılar, kazansaydı darbenin yanına geçeceklerdi, kaybedince bu tarafta durdular. Ona çok benzeri bir halla bir baktık Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Genel Lideri darbecilerin başına geçmiş. Madem ki sen darbenin tarafındasın, biz demokrasinin tarafındayız. Tayyip Erdoğan, bundan sonra senin üzere bir darbecinin tam karşısındayım.”

‘SONUNA KADAR DİRENECEĞİZ’

Yargıtay’ın bu kararına karşı direnmeye devam edeceklerini bildiren Özel, “Gençler, geleceğinize sahip çıkmak için. Bayanlar, seçme seçilme hakkı başta olmak üzere, miras hukuku başta olmak üzere, sizi eşya üzere görüp sahiplendirmek isteyen şu anda dört vekili olan lakin Cumhur İttifakı’nın kesimi olan bir kümenin karşısında haklarınızı korumak için, bayanın ömür hakkını korumak için, miras hakkını korumak için, bayanın tüm kanunlardan gelen haklarını korumak için, nafaka hakkını korumak için Anayasa’mıza gereksinimimiz var. İşçileri, emeklileri, bu ülkedeki herkesi Anayasa’ya sahip çıkmaya yaratıcı aksiyonlarla, dayanışma aksiyonlarıyla hareketi, çabayı büyütmeye davet ediyorum. Biz, Recep Tayyip Erdoğan’ın Anayasa’yı askıya alma teşebbüsüne, onun araçsallaştırdığı, ona takviye veren, onun maşası olmuş Yargıtay’ın darbe teşebbüsüne karşı sonuna kadar direneceğiz. Herkesi direnmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kütahya’da Trafik Kazası: 2 Kişi Yaralandı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.