yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Kuru meyve bölümü amaç pazarlara ihracatını yüzde 15 artırdı

Türkiye’nin kuru meyve ihracatı 2022 yılında yatay bir seyirle 1 milyar 571 milyon dolar olurken, kuru meyve bölümü gaye pazarlarda yüzde 15’lik ihracat artış suratı yakalayarak, maksat pazarlara yaptığı ihracatını 196 milyon dolarlardan 225 milyon dolara yükseltti.

Kuru meyve bölümünde ihracatta Türkiye başkanı olan Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, gaye pazar olarak belirlediği; Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Japonya, Brezilya, Hindistan, Güney Kore, Malezya ve Endonezya’ya ihracatını artırmak için uzun yıllardır yaptığı çalışmaların meyvelerini topluyor.

Ticaret Bakanlığının 2023 yılı için ortaya koyduğu Uzak Pazarlar Stratejisine de uyumlu olan kuru meyve bölümünün amaç ülkeleri içinde ABD 126 milyon dolarlık ihracatla gaye ülkeler içinde önder olurken, Çin 32,7 milyon dolarlık Türk kuru meyveleri talebiyle ikinci sırada yer aldı. Japonya’ya yapılan kuru meyve ihracatı yüzde 15’lik artışla 24 milyon dolardan 28 milyon dolara çıktı. Brezilya 2021 yılında 15 milyon dolarlık Türk kuru meyvesi talep etmişken, 2022 yılında talebini yüzde 55 artırdı ve 23 milyon dolarlık Türk kuru meyvesi ithalatı yaptı.

Kuru meyveler sağlıklı gıdalar

Dünya Sıhhat Örgütü tarafından sağlıklı besinler olarak tanımlanan kuru meyveleri Türk üreticisinin yüzlerce yıldır ürettiğini, ihracatçılar olarak kendilerinin de 110’den fazla ülkeye ihraç ettiklerini belirten Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık, kuru meyve bölümünün ihracat muvaffakiyetinde üreticiler, ihracatçılar, araştırma enstitüleri, üniversiteler, Tarım ve Orman Bakanlığı ortasındaki ahengin hissesinin büyük olduğunu lisana getirdi.

Ege İhracatçı Birliklerinde yapılan genel heyette konuşan Lider Işık, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği idare konseyi olarak, kuru incir, kuru kayısı ve kuru üzüm için oluşturulan şuralar ve teknik komitelerin çalışmalarını sürdürdükleri bilgisini verdi.

Işık, “Organik Eserler Komitesi, Bilim ve Teknoloji Heyeti, Ekonomi ve Finans Heyeti, Tanıtım ve Pazarlama Şuralarını da yeni periyotta kurduk ve çalışmalara dahil ettik. Bu heyetlerimizin eforları ve ihracatçılarımızın faal pazarlama çalışmalarıyla gaye pazarlarda başarıyı yakaladık. 100 bin üreticiyi bu heyetlerde yaptığımız çalışmalarla yönetiyoruz. Kuru meyve kesimindeki muvaffakiyetin gerisinde 35-40 yıldır devam eden sürdürülebilirlik eksenli çalışmalar yatıyor” formunda konuştu.

Kuru üzümde TMO’nun alımı muvaffakiyet getirdi

Kuru meyve dalının önder ihraç eseri çekirdeksiz kuru üzümde, Tarım ve Orman Bakanlığı ile yaptıkları çalışmalar sonucunda Toprak Mahsulleri Ofisinin stok alımı yaptığını bunun da fiyat istikrarı sağladığını söz eden Işık, 2022 yılı kuru üzüm dönemi sonundaki yağışların birtakım bölgelerde eser kalitesini bozduğunu, TMO’nun stokundaki eserlerin kuru üzüm kalitesini üst çektiğini vurguladı.

Türkiye’nin 2022-23 döneminde 250 bin ton kuru üzüm ihraç edeceği bilgisini paylaşan Işık, kuru üzümde pestisit problemlerini çözerek 275-300 bin ton ihracat düzeyine çıkma amaçları olduğunun altını çizdi.

Pandemiden sonra dünyanın sıhhate bakış açısı değişti

“Pandemi sonrasında dünyanın sıhhate bakış açısı değişti” tespitinde bulunan EKMİB Lideri Mehmet Ali Işık, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Gıda eserlerinde denetim sıklıkları artırıldı. Kuru incirde denetim sıklığı yüzde 30’a çıktı. Kuru incirde aflatoksin ve okrakoksin oluşumunun önüne geçmek için TÜBİTAK ile ortak bir çalıştay yaptık ve ortak proje yürütüyoruz. Aflatoksin ve Okratoksin oluşumunu önlemek için işletmelerde yapılması gerekenlerle ilgili TÜBİTAK ile çalışıyoruz. Dal olarak toplam kalite ve besin güvenliğine yoğuşlaşmalıyız. 2023 yılında yapacağımız çalışmalar 2022’den daha sıkıntı olacak. Alıcıların kararları bizleri zorluyor.”

Turkish Dried Fruits isimli URGE projesiyle kuru meyve dalındaki ihracatçı firmaların kümelenerek yetkinliklerini artırdıklarını, bölümün ihracatının artması için maksat pazarlara sektörel ticaret heyetleri gerçekleştirdiklerini paylaşan Lider Işık, önümüzdeki periyotta URGE Projesine devam etmek istediklerini, URGE projeleriyle kuru meyve kesiminde katma kıymetli eser ihracatını artırmayı amaçladıklarını kelamlarına ekledi.

Öz: “Yeni eserlerle ihracatta eşik atlayabiliriz”

Türkiye Kuru Meyve Dal Heyeti Lideri Osman Öz ise Türkiye’nin 150 yıldır kuru meyve ihracatında güçlü bir oyuncu olduğunu; lakin bölümün ihracattaki gelişiminin istek ettiklerinin gerisinde kaldığına dikkati çekti.

Peru’nun 10 yıl evvel yaban mersini eseri üretimine girdiği bilgisini veren Öz, “Peru 10 yıllık sürecin sonunda yaban mersini ihracatında 1,5 milyar dolarlık düzeye geldi. Biz 150 yıllık ihracat seyahati sonunda çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısıda 1,1 milyar dolarlık ihracat düzeyine takıldık kaldık. 1,5 dolara kuru üzüm ihraç ediyoruz, adeta bedavaya satıyoruz, bedavaya satmak için birbirimizle yarışıyoruz. Bu ihracat siyasetimizi gözden geçirmek ve katma kıymetli ihracata yönelmeliyiz” tespitinde bulundu.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliğinin genel konseyinde konuşan Ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel, Türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmelerde ilgili ihracatçılara sunum yaptı. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği mali genel konseyinde 2023 yılı bütçesi 30 milyon 500 bin TL olarak kabul edilirken, 2023 yılı iş programı da oy birliğiyle kabul edildi. – İZMİR

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Intel, 28 milyar dolarlık ziyanla tarihinin en makus çeyreğini açıkladı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.