Galatasaray’da aranan kan Leo Dubois

Galatasaray’ın Lyon’dan kadrosuna kattığı Leo Dubois, sarı-kırmızılıları heyecanlandıran bir transfer oldu. Mariano gittiğinden beri sağ bekte onun yerini dolduracak bir futbolcu bulamayan Cim Bom’da, kalitesiyle Brezilyalı oyuncuyu aratmayacak bir ismin sonunda getirildiği düşüncesi hakim oldu.

Nantes altyapısından yetişen 27 yaşındaki futbolcu aslen sağ bek ama sol ayağını da iyi kullanabilmesi nedeniyle rahatlıkla diğer bek kanadında da görev alabiliyor. İlk futbolculuk döneminde ileri dönük orta saha olarak top koşturmuşluğu bulunduğundan dolayı hücum aksiyonlarına da hiç yabancı değil.

KOLAY SAKATLANMIYOR

Leo Dubois antrenmalarda sıkı çalışan, kendine iyi bakan, sakatlık sorunu fazla yaşamayan istikrarlı bir profesyonel. Formasını giydiği takımlarda sezonun tamamına yakınındaki maçlarda oynamış olması bunun önemli göstergelerinden. Gol rakamları yüksek olmayan ancak hücuma katılımı, pas yüzdeleri ve açtığı ortalar açısından Fransa Ligi’nin önde gelen sağ beklerindendi. Özellikle açtığı ortalarda sıklıkla tehlike yaratıyor. Yaptığı asistlerin çoğunun, kendisinin yaratıp gol attırdığı pozisyonlar olduğunu eklemek gerek.

SAHA İÇİ ORGANİZATÖRÜ

Fransız Milli Takımı forması da giyen tecrübeli futbolcunun top kapma özelliği ve yerinde müdahaleleri mevcut dikkat çekiyor. Bire bir savunması ve pozisyon alma becerisi yüksek. Geriden takım hücumu başlatıyor atakları, savunmayı organize ediyor saha içi iletişimi yüksek seviyede. Takım arkadaşlarıyla dil sorunu yaşamaması halinde, Galatasaray’da da bu saha içi organizasyonu üstlenmesi bekleniyor.

Defansif olarak en önemli zaafı zaman zaman yaptığı top kayıpları. Kademeye iyi girerek önemli topları uzaklaştırıryor ancak bunlar hava topuysa etkisi yerdeki kadar çok olmuyor. Fizik gücüyle rakibi yıldıran bir özelliği yok, bu eksiğini yaptığı müdahaleler ve yer tutuşuyla gidermeye çalışıyor.

“TARAFTAR BENİ ÇOK ETKİLEDİ”

Cim-Bom’un üç yıllık sözleşmeye imza attırdığı Leo Dubois “Galatasaray gibi büyük bir kulübe geldiğim için çok gururluyum” dedi. Fransız oyuncu, “Beni en çok etkileyen şey, havaalanında taraftarımızın yaptığı tutkulu karşılamaydı. Ben de bir sürü kupa kazanmak için büyük bir tutkuyla elimden geleni yapacağım. Taraftarımızın önünde ilk maçıma çıkmak için sabırsızlanıyorum” diye konuştu. Leo Dubois’e yıllık 1 milyon 800 bin euro, kulübü Olympique Lyonnais’a ise 2.5 milyon euro verileceği açıklandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*