Çok konuşulacak sözler: Fırat Aydınus’u seminere davet edin

1993-2022 yılları arasında hakemlik yapan, toplam 468 maçta görev alan eski hakem Fırat Aydınus, Türk futbolunun en çok konuşulan renkli figürlerinden biri oldu. İlk Süper Lig maçına 2003’te çıkan ve 2006-2014 yılları arasında FIFA kokartı taşıyan 48 yaşındaki Aydınus, geçen sezon Fatih Karagümrük-Alanyaspor maçıyla hakemlik kariyerine nokta koydu.     

Milliyet Gazetesi yazarı Cemal Ersen’den Süper Lig’de 352 maçta düdük çalan ve sayısız derbi yöneten Fırat Aydınus ile ilgili öneri geldi. İşte o yazı:    

“Bu ülkede hakemin sevildiğini, sayıldığını, arkasından iyi konuşulduğunu hiç duymadım.

30 yılı aşkın camianın içindeyim. Her kulüp, illaki hakeme bir kulp takar, eski maçlardaki hatalarını gündeme getirir, adı geçtiği vakit şikayet eder. Ülkemizde hakemliğin kaderidir, yazgısıdır. Fırat Aydınus da onlardan biri. Türk hakemliğinde ilk kez talimat değiştirilerek görev süresi uzatılan isim oldu. Kadronun en kıdemlisi geçen sezon sonunda yaş haddinden “emekliye” ayrıldı.

‘OKUMUŞ ÇOCUKTUR’ 

Seversiniz sevmezsiniz. Futbolumuzun son 20 yılına damga vurmuş isimler arasında yer alır. Çok insan bilmez, “okumuş çocuktur”, Jeofizik mühendisliği mezunudur. Deli doludur, asidir, kafasına buyruk, biraz da tembeldir. Yıllarca taşıdığı FİFA kokartını kaybetme gerekçesi de biraz bunlara bağlıdır.

Aydınus, hakemlik kariyerini noktaladıktan sonra medyayı tercih edenler kervanına katıldı. Umarım tarafsızlığını bu kulvarda da korur. Yolu açık olsun.
Şimdi, Sabri Çelik MHK’sine naçizane bir önerim var. Hakemliğe hizmet etmiş her insan acıları, sevinçleri ve anıları ile uğurlanmayı hak eder. Bunu en iyi bilenlerden biri MHK üyesi Baki Tuncay Akkın’dır.

‘PLAKET İLE TEŞEKKÜR EDİLMELİ’

8 Mart hakem operasyonundan sonra çok gönül kırıldı. Böyle sürmemeli. Herkes hatalarından ders çıkarmayı bilmeli. Dolayısıyla küslükleri sona erdirmenin yolları var. Davet edin Aydınus’u 25 Temmuz’da başlayacak seminere, bir plaket ile teşekkür edin ve arkadaşları ile sarılarak vedalaşma fırsatı tanıyın. Hatta kürsüye çıkıp bir iki kelam etme şansı verin. Lafını esirgemez, anlatacaklarından alınacak dersler olabilir.”

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*