Burdur’da Ustalara Vefa Konseri

Burdur’da yerel sanatçıların yer aldığı ‘Şu Burdur’un Çalgısı’ projesi kapsamında ‘Ustalara Vefa Konseri’ düzenlendi.

Burdurlu TRT Sanatçısı Uğur Önür’ün müzik yönetmenliğini yaptığı ‘Şu Burdur’un Çalgısı’ adlı projenin ilk gösterimi ‘Ustalara Vefa Konseri’ etkinliğiyle yapıldı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenen konseri Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Özdemir ile Burdurlular ilgiyle izledi.

Projeye destek veren Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Bizler Orta Asya’dan Yörük kültürüyle gelip, suyun kenarına yerleşip, kültürünü kaybetmeden sazına, sözüne sahip çıkıp üç telli bağlamasından, curasından kabak kemanesinden, sipsisinden ödün vermeden kültürünü bugünlere taşıyabilmiş bir kentin insanlarıyız. Bu kentin geçmişinde sanata imza atmış birçok şarkıya, türküye imza atmış insanları, Ustalara Vefa gecesiyle Burdur’un çalgılarını, Burdur’un sözlerini Burdur’un evladı olan Uğur Önür kardeşimizle birlikte çok özel bir projeyle sizlere yaşatmak için gayret ettik. İnsanlar yaşarken vefayı hak eder. İnsanlar yaptıkları güzel işlerin karşılığı verildiği sürece keyfini çıkartabilir dedi.

Projenin Koordinatörü Uğur Önür de Bu proje aslında Burdur’un yerel müzik kültürünün ne kadar zengin olduğunu, Ağlasun’dan Dirmil’e kadar yayılan Yörüklerin Orta Asya’dan günümüze taşıdığı bu kültürün ne kadar farklı ve bir o kadar da zenginliklere sahip olduğunu gösteren bir çalışma. Aslında unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi aynı görüntü içinde bir araya getirmekti amacım. Belediye Başkanımızla gençlere, bilmeyenlere ‘Burdur müziğini nasıl anlatabiliriz’ tarzında istişare yaptık. Bunu yöresel ustalarımızla yapalım gibi bir fikir oluştu. Desteklerinden dolayı Burdur Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum diye konuştu.

Yerel sanatçıların yer aldığı ‘Şu Burdur’un Çalgısı’ projesinin ilk gösteriminin yapıldığı geceye Burdurlular yoğun ilgi gösterdi. İzleyicilerin zaman zaman söylenen türkülere eşlik ettiği gecede Aziziye Halk Oyunları Ekibi de bir gösteri sundu. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz projede yer alan sanatçılara plaket verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*