Burdur’da İki Telli Cura Gecesi

Burdur’da iki telli cura gecesiBurdur’da iki telli cura gecesi

BURDUR’da Kozağaç Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından iki telli cura dinletisi düzenlendi.

Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu amfi bölümünde düzenlenen gecede Dernek Başkanı Ramazan Demir tarafından Kozağaç’a has iki telli curanın özelliklerini anlatan bir sunum yapıldı. Demir, Teke yöresinde iki telli olarak adlandırılan curanın yörede en yoğun olarak Burdur’un Çavdır ilçesine bağlı Kozağaç köyünde çalındığını, bu yüzden yörede ‘Kozağaç curası’ adıyla anıldığını söyledi.

Demir, Kozağaç ekolünde var olan, yaygın olarak çalınan iki telli cura başka bir yardımcı saza gerek duyulmadan, tek başına çalınan çok sesli bir çalgıdır. Yörede bilinen ezgi çeşitlerinin neredeyse hepsi ikitelli cura ile çalınabilmektedir. Her vuruşta, uyum ve ahenk içinde üç ayrı ses verdiğinden iki telli Kozağaç curası çok sesli bir halk çalgısıdır dedi.

Demir’in sunumunun ardından Kozağaçlı yerel sanatçılar Sabri Özdemir, Yusuf Gök, Ahmet Özdemir, Sabri Özdemir, Ahmet Erden, Ergün Erden ve Abdurrahman Özalp tarafından Kozağaç iki telli curası ile yöre ezgilerinden oluşan unutulmaz bir dinleti sundu. Programa katılanlar sahneye çıkarak oyunlarıyla sanatçılara eşlik etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*