Burdur Taşsız Tarlayla Hedef Verim Artışı

Burdur Taşsız tarlayla hedef verim artışı (HD)Taşsız tarlayla hedef verim artışı

BURDUR Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, ‘Taşsız tarla bol verim’ projesiyle yüzde 40 verim artışı sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, ‘Taşsız tarla bol verim’ projesi kapsamında çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Odaya ait iki traktör ve iki taş toplama makinesinin üyelerinin hizmetinde olduğunu belirten Demir, yapılan çalışmalarla yaklaşık yüzde 40 verim artışı sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Demir, Yönetime geldiğimiz günden itibaren ‘Taşsız tarla, bol verim’ diye bir sloganımız vardı. 3.5 yıl görev süremizi tamamladık. Bu güne kadar 2 bin 400 dekar alanda taş toplama yaptık. Amacımız verimin artması. Bilindiği gibi tarla taşsız olursa verim daha çok olur, tohum, gübre zayiatı daha az olur ve traktörün, pulluğun, ekim alet ve ekipmanının yıpranması daha az olur. Bu projeye çok önem veriyoruz. İki traktör ve iki taş toplama makinesiyle bu yılki hedefimiz 1600 dekar alanda taş toplayarak çiftçimize faydalı olmak. Biz icraatımıza bakıyoruz. Yaptığımız işlerle toplumun karşısına çıkarız. ‘Laf kalabalığı ile harman olmaz’ der çiftçiler. Biz icraatımızla varız. Sahadayız, her zaman çiftçimizin yanındayız. Personelimizle birlikte çiftçimizin memnuniyeti için varız dedi.

Bayındır köyünden Metin Çağlayan, tarlalarındaki taş nedeniyle verim kaybı yaşadıklarını, Ziraat Odası’na müracaat ederek taşları toplattırdıklarını anlattı. Çağlayan, Taşlı tarlayı sürerken çok zorlanıyoruz. Biçerken zorlanıyorduk. Şimdi taşsız tarlada ekip biçmek çok rahat olacak. Taş varken biçerdöverci taşı gördü mü yüksekten biçiyor ve ürün kaybımız oluyordu. Şimdi bunlar ortadan kalkacak diye konuştu.

Ziraat Odası Genel Sekreteri Gökhan Yeşilyurt da oda olarak her zaman çiftçinin emrinde olduklarını anlatırken, Çiftçimizi memnun edebilirsek biz de memnun oluyoruz dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*