Burdur Abdesthaneden Hırsızlık Yapan Sanık Kafam İyiydi, Alkollüydüm

Burdur’da Mehmet Yılmaz’ın (61) camide abdest alırken içinde 8 bin 170 lirası olan ceketini çalan, olay basına da yansıyınca pişman olup parayı iade eden F.Ç. (56), yargılandığı davada 1 yıl 4 ay 20 gün hapisle cezalandırıldı. F.Ç. duruşmada, ‘Kafam iyiydi. Alkollüydüm. Alkolün etkisi geçip kendime geldikten sonra pişmanlık duydum’ diye ifade verdi.

Merkeze bağlı Yassıgüme köyünde oturan Mehmet Yılmaz, geçen 13 Mart’ta bankadaki hesabından 8 bin 170 lira çektikten sonra namaz kılmak için Konak Mahallesi Kalekapı Caddesi’ndeki Kazancıoğlu Camii’ne gitti. Öğle vakti abdesthaneye giren Mehmet Yılmaz, cebinde paraların bulunduğu ceketi askıya asıp, abdest almaya başladı. Bu sırada lavaboda abdest alır gibi davranan kişi, bir süre sonra askıya yönelerek kendi ceketini Mehmet Yılmaz’ın ceketinin yanına astı. Kendi ceketiyle kamufle ederek Mehmet Yılmaz’ın ceketinin ceplerini karıştıran bu kişi, parayı alıp, yine ceketiyle kamufle ederek abdesthaneden ayrıldı.

GÜVENLİK KAMERASINDAN TESPİT EDİLMİŞTİ

Hırsızlık, abdesthaneye olaydan 2 gün önce takıldığı ifade edilen güvenlik kamerasına yansıdı. Bir süre sonra durumu fark eden Mehmet Yılmaz, polise haber verdi. Burdur Emniyet Müdürlüğü ekipleri, şüphelinin kimliğini belirleyip, yakalamak için çalışma başlattı. Güvenlik kamerası görüntülerini inceleyen Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, hırsızlık şüphelisinin Van’ın Erciş ilçesinde oturan F.Ç. olduğunu tespit etti.

PARAYI İADE ETMİŞTİ

Olaya ilişkin güvenlik kamerası görüntülerinin televizyon ve gazetelerde yayınlanmasının ardından F.Ç., Erciş Adliyesine giderek olayı kendisinin gerçekleştirdiğini, pişman olduğunu ve parayı iade etmek istediğini belirtti. İfadesinin ardından serbest bırakılan F.Ç., 8 bin 170 lirayı da banka şubesi aracılığıyla Burdur’a gönderdi. Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin aldığı para, sahibine teslim edildi.

‘PİŞMANIM, ADALETİNİZE SIĞINIYORUM’

Mehmet Yılmaz’ın şikayeti üzerine Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında F.Ç. hakkında dava açıldı. Burdur Birinci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına sanık F.Ç., Erciş’ten Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. İfade veren F.Ç., ‘Olay tarihinde Burdur’daydım. Burdur merkezde bulunan Kazancıoğlu Camii’nin abdesthanesine gittim. Kafam iyiydi, alkollüydüm. Abdesthaneye girdikten sonra içerideki askılıkta bulunan ceketlerden birisinin cebinden 8 bin 170 lirayı alıp oradan uzaklaştım, ancak alkolün etkisi geçip kendime geldikten sonra olaydan pişmanlık duydum. Daha sonra karakola gidip 8 bin 170 lirayı iade ettim. Olay nedeniyle pişmanım, adaletinize sığınıyorum’ dedi.

Mehmet Yılmaz da çalınan 8 bin 170 liranın kolluk kuvvetleri tarafından kendisine iade edildiğini, olay nedeniyle maddi zararının kalmadığını belirterek, sanıktan şikayetçi olmadı.

Mahkeme heyeti F.Ç. hakkında ‘Bina ve eklentilerinde muhafaza altına alınmış eşya hakkında hırsızlık’ suçunu işlediğinden 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezasına hükmetti. Kararla ilgili F.Ç.’nin temyiz hakkı olduğu belirtildi.

‘CEBİMDEKİ PARAMIN ÇALINDIĞINI FARK ETTİM’

Duruşma sonrası Demirören Haber Ajansı’na (DHA) konuşan Mehmet Yılmaz, ‘Bankadan pancar paramı çektim. Kazancıoğlu Camii’ne namaz kılmak için gittim. Abdest alırken ceketimi çıkarmıştım. Namaz kıldıktan sonra lokantaya gittim. Hesabı ödeyeceğim zaman cebimdeki paramın çalındığını fark ettim. Güvenlik kamerası kayıtları incelenince şüpheli tespit edildi. İlk duruşma görüldü. ‘Ben sarhoştum ne yaptığımı hatırlamıyorum’ diye ifade verdi. Mahkeme 1 yıl 4 ay 20 gün ceza verdi’ dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*