BTB Başkanı Gündüzalp: Çavdır Yayla Seracılığında Rol Model

Son olarak Çavdır ilçesinde düzenlenen iftar yemeğinde konuşan Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, ‘Türkiye’ye örnek olan Çavdırlı üreticimiz, 1 dekar alanı dahi boş bırakmıyor, hangi ürünü yetiştirip, pazarlamasını yapabilirimin hesabını yapıyor.

Söğüt beldemizde üretimi başlayan Söğüt Domatesinin ülke genelinde rağbet görmesi, bunun sonucunda göç veren değil göç alan bir belde olması bizleri son derece gururlandırıyor. Özellikle Çavdır bölgesi, yayla seracılığında marka olma yolunda emin adımlarla hızla ilerliyor’ dedi.

Çavdır’da bir restoranda düzenlenen iftar yemeğine Çavdır Belediye Başkanı Mustafa Uysal, Burdur Ticaret Borsası Meclis Üyeleri ile üyeler katıldı. Yemek sonrası bir konuşma yapan Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, ‘Çavdır ilçemizin tarihi, Selçuklular dönemine kadar uzanmaktadır. O dönemlerde bile Pazar kurulmuş, üretilen hayvansal ve tarımsal ürünlerin pazarlanmasındaki temeller atılmıştır. Yani Çavdırımızın temelinde, özünde üretim-pazarlama vardır. O tarihten bugüne dek, Çavdırlı üreticimiz yılmadan, bıkmadan üretimini genişletmiş, Anason, Buğday, Haşhaş, Çörekotu vs. gibi önemli tahıl maddelerinin üretim merkezi haline dönüşmüştür. Ayrıca Göller Bölgesinin en büyük canlı hayvan pazarlarından da birine sahiptir’ şeklinde konuştu.

Çavdır merkezinde gıda maddeleri pazarlaması, Söğüt beldesinde sayısı her geçen gün artan seracılık faaliyeti ve Bayır kasabasındaki tüfek imalathanelerinin, Çavdır ekonomisine ciddi katkı sağladığını aktaran Gündüzalp, ‘Kısacası, Türkiye’ye örnek olan Çavdırlı üreticimiz, 1 dekar alanı dahi boş bırakmıyor, hangi ürünü yetiştirip, pazarlamasını yapabilirimin hesabını yapıyor.Söğüt beldemizde üretimi başlayan Söğüt Domatesinin ülke genelinde rağbet görmesi, bunun sonucunda göç veren değil göç alan bir belde olması bizleri son derece gururlandırıyor. Özellikle Çavdır bölgesi, yayla seracılığında marka olma yolunda emin adımlarla hızla ilerliyor’ dedi.

A’dan Z’ye sebze üretiminin yanı sıra yıllık Domates üretimi ise şuanda 100 bin tonu aştığını ifade eden Gündüzalp, ‘Artık Çavdır’ın vakit kaybetmeden domatesini tescillemesi,zaman zaman yaşanan mağduriyetleri de önlemek adına, üretilen ürünün fiyatını belirlemek ve tüccara pazarlamak için Üretici Birliğini oluşturması, üreticimizin de, o birliğe destek vermesi gerekli. Bizler, Burdur Ticaret Borsası olarak üzerimize düşen her türlü görevi yerine getirmeye hazırız. Yeter ki, üreticimiz üretsin, ekonomisine katkı sağlasın’ şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*