Binali Yıldırım: ‘Utanılacak Bir Geçmişimiz Tarihte Yok’

Binali Yıldırım: ‘Utanılacak bir geçmişimiz tarihte yok’

BURDUR – Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım, ‘Geçmiş bir tecrübe kapısıdır. Osmanlı Devleti geçmişimiz, Türkiye Cumhuriyeti geleceğimizdir. Utanılacak bir geçmişimiz tarihte yoktur. Ecdadımızdan bize gururla anlatacağımız bir medeniyete tarihe sahibiz’ dedi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 2018-2019 yılı Akademik Yılı Açılışı ve Fahri Doktora Payesi Tevcihi ve Diş Hekimliği Fakültesi Temel Atma Töreni’ne katıldı.
Burada konuşan Binali Yıldırım, Türkiye genelinde üniversitelerde yaklaşık 7.5 milyon genç eğitim görüyoruz. İlk orta ve liseyle nüfusun üçte biri öğrencidir, 25 milyona varan bir nüfus. Bu 25 milyon 143 ülkenin nüfusundan daha fazla öğrenci var. Bizi dünyada iddialı hala getiren bu genç ve dinamik nüfusumuzdur. Gençlik gelecek, enerji, ümit demekti. MAKÜ’de bilim kültür sanat edebiyata yaptığı katkılarla gençlerin en fazla tercihi ettiği üniversiteler arasında yer almıştır. MAKÜ hayvancılık alanında pilot uygulamaların yapıldığı üniversitelerden biridir’ diye konuştu.
‘Mehmet Akif’e övgü’
Mehmet Akif’in 100 yıl önce Anadolu’yu işgal etmeye çalışan çakal sürüsüne karşı milli uyanışı sağlamak için köy köy dolaşan bir dava adamı olduğunu dile getiren Yıldırım,’Gençler çok çalışmalı ve öğrenim gördüğü alanda en iyisi olması gerektiğini bildirdi. Akif onların öyle olmasını isterdi. Bu üniversite bu ismin altında ezilmemek için tarihe kültüre, sanata bilime yaptığı katkılarla büyüdüğünü görüyoruz’ ifadelere yer verdi.
‘Tarihte hakikatta onların dediği gibi değil’
Dünyada ilk üniversitenin Tunus’ta kurulduğunu aktaran Yıldırım, ‘Bologna’daki üniversite 1088 yılında kurulmuştur. Batılılar dünyada ilk üniversiteyi kendilerinin kurduğunu iddia ederler. Batı böyledir kendilerine yegane olduğunu düşünürler, tarihi sanatı hep kendileriyle başlatırlar. Bilimsel bütün teoriler onlara aittir. Tarihte hakikatte onların dediği gibi değildir. Akıl ve bilimden uzaklaşan her devlet tarih kitaplarının konusu olmaktan kurtulamazlar. Bugün Osmanlının yerinde yükselen 25 devletin topraklarına gidin Abdülhamit’in izlerini görürsünüz’ dedi.
‘Utanılacak geçmişimiz yok’
‘Geçmişini bilmeyen geleceğini inşa edemez’ diyen TBMM Başkanı Yıldırım,’Geçmiş dönüp yaşayacağımız dönem değildir. Geçmiş bir tecrübe kapısıdır. Osmanlı Devleti geçmişimiz, Türkiye Cumhuriyeti geleceğimizdir. Utanılacak bir geçmişimiz tarihte yoktur. Ecdadımızdan bize gururla anlatacağımız bir medeniyete tarihe sahibiz. Onlar hayırla yad ederiz. Mehmet Akif’in bile unutturulmaya çalışıldığı hicranlı dönemden geçildi. Manevi değerlerimiz horlandı, hakir görüldü. Milletimiz, geçmişinden uzaklaştırılmak istendi. Kendi ülkesine medeniyetine yabancı olan insanlar her dönem mutlaka olmuştur, mutlaka olacaktır. Vatanımızı bölmek, milleti parçalamak isteyenlere karşı daima uyanık olmak mecburiyetindeyiz.’
‘Türkiye’nin başı ağrısa Balkanlar,Kafkaslar,Orta Doğu ağır hasta olur’
15 Temmuz’da yaşanılan hain darbe kalkışmasının bu hususlardan biri olduğunun altını çizen Binali Yıldırım, ’40 yılı bulan mücadelemiz, teröre karşı mücadelemizde ülkemizi, birliği, beraberliği kardeşliğini yok etmeye çalışan PKK terör örgütü ve onuna arka planında bulunan ağa babalarıdır. Yüksek öğretim gençliği olarak Türkiye’deki barış, huzur ve kardeşliği ortadan kaldırmak isteyenlere karşı çok ama çok dikkatli olun. Türkiye’nin başı ağrısa Balkanlar, Kafkaslar, Orta Doğu ağır hasta olur. Ülkemize, bölgemizdeki ülkelere karşı ne yazık ki kötü düşünceleri olan, kötü emelleri olan bir takım emperyal güçler vardır. Bunlara asla fırsat vermemeliyiz. Çünkü millet ve devlet olarak bizim önemli hedeflerimiz var. Adaletin hakim olduğu, sömürünün ortadan kalktığı bir dünya için gece gündüz çalışıyoruz. Açlığın, yoksulluğun kader olamadığını tüm insanlığa bunu anlatmaya çalışıyoruz. Ülkemizde milyonlarca göçmeni bu sebepten dolayı himaye ediyoruz’ diye konuştu.
‘Alt yapı gelişmişliğinde 9. sıradayız’
Cumhuriyetin 100. Yılına sadece beş yıl kaldığını vurgulayan Yıldırım,’Bu zaman içinde ve sonraki yıllarda sürekli gelişerek, dünyanın en büyük ekonomisi olmayı arzu ediyoruz. Geçtiğimiz 16 yıla dönüp baktığımızda Türkiye’nin nereden nereye geldiğini görmek çokta zor değil. 12 yılda görev yaptığım ulaşım ve haberleşme sektörüne göz atarsak ne atmak istediğim kolay anlaşılacaktır. 2002 yılına Türkiye ulaşım ve iletişim alt yapısı bakımından gelişmişlik sıralamasında dünyada 39. sıradaydı. Görevi bıraktığım 2016 yılı itibariyle Türkiye’nin alt yapı gelişmişlikte sırası 9 oldu. Dünyanın alt yapısı gelişmiş 9. ülkesiyiz bunlar 12 yıl içinde oldu. Bunu anlamak için Türkiye’yi dolaşmaya gerek yok, Burdura baksanız bile göreceksiniz’ dedi.
‘Yerli ve milliliğin önemi’
Burdur Antalya’ya ve Denizli’ye Isparta’ya bölünmüş yollarla bağlı olduğunu kaydeden Binali Yıldırım,’Kimsenin bizi tehdit edememesi için çok çalışmalıyız. Savunmamız yerli ve milli silahlarla yapmalıyız. Yüzde 67 yerlilik oranına ulaştık. Hedef bu konuda kendi kendimize yeter hale gelmek. Günümüzde bilimde teknolojide öncü isimler yetiştirmeyi arzu ediyoruz. Güç tank top tüfek silahta değil, bugün güç bilgiye hakim olandadır. Bilgiye hakim olan bir adım önde gidiyor. Gelecek bilgiyle kurgulanıyor. Sadece devletin değil şahısların da hedefi olması gerekir.’
‘Güncel olun’
‘Güncel olmak yenilenmek demektir’ diyen Yıldırım, ‘Yeni bilinmezlere karşı hazırlıklı olmak demektir. Okumakla daha çok şey öğrenmekle mümkün olur. Mutlaka okuyun okudukça geç. Kalırsınız. Okumanın yaşı yoktur daha çok okumak daha inanı olgunlaştıracağı gibi kavgacı bir toplumda da bizi uzaklaştırır. Bardağın her zaman dolu tarafına bakın, karamsar olmayın’ dedi.
Korkmaz: ’33 bin öğrenci’
Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz ise, MAKÜ 12 yıllık genç bir üniversite olduğunu söyledi.
MAKÜ’nün 33 bin öğrenci, 1000 akademisyen,1000 idari personelle bölgesine hizmet verdiğini dile getiren Korkmaz, ‘Bilgiye sahip olan güce, ekonomiye bir otoriteye ve yetkiye sahip oluyor. Üniversiteler bilginin üretildiği, dönüştürüldüğü, öğretildiği yerdir. En önemli misyon ise o bilgiyi toplumun hizmetine sunulmasıdır. Üniversitenin toplumla sektörle işbirliği yapması gerekir. Bu noktada fazla ortaklarımız yok. Yerele odaklarını kendimizi uluslararası vizyondan da mahrum bırakmamalıyız. Bilime teknolojiye önem verenler bir adım öne geçiyor. Teknolojiyi sadece alıp kullanmak yetemez, üretmenin yanında onun sahibi de olmamız gerekir. Tüketici olursak kalırsak başkalarının tasarladığı hayatı yaşarız. Yazılım donanım üretim gibi her aşamada mührümüzü vurmamız gerekir. Bilgi ve teknolojiyi kendimiz üretmeli ve sahibi biz olmalıyız’ kendimizi sürekli yenilmeliyiz.’
Konuşmaların ardından Fahri Doktora Payesi Tevcihi gerçekleştirildi ve Diş Hekimliği Fakültesinin temeli atıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*