yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

AK Parti Milletvekili Orhan Yegin, zelzelenin ekonomik yükünü tartıştı

AK Parti Ankara Milletvekili Orhan Yegin, “Yaşadığımız son sarsıntıyla üzerimize düşen sorumluluklar ve mali yükümüz artmıştır. Birtakım ek kalemler oluşturma gereksinimi ortaya çıkmıştır.” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda, en düşük memur maaşının 22 bin 17 liraya çıkarılması ile birtakım vergi artışlarını öngören “6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Sarsıntıların Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi İçin Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İhdası ile Kimi Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”nin geneli üzerinde görüşmelere başlandı.

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, cari açık sorununun ve iktisatta yoksulluğun gitgide arttığını savunarak yeni hükümet sisteminin sıkıntıları arttırdığını tez etti.

Kanun teklifinde vergi artışı ve artırım üzere unsurlar olduğunu belirten Türeli, “Dün akşam prestijiyle Cumhurbaşkanlığı kararıyla dayanılmaz bir artırım furyası var. Anlaşılıyor ki iktisatta önemli bir eza var.” tabirlerini kullandı.

Asgari fiyata yapılan artışın eridiğini öne süren Türeli, enflasyonu düşürmedikçe taban fiyatın erimeye devam edeceğini söyledi.

Teklifle, memur maaşlarında 8 bin 77 liralık seyyanen artış yapılacağını anımsatan Türeli, “Seyyanen artırım emekliliğe yansımıyor, emekliliğe de yansısın. Bütün fiyat düzeylerini üste çıkarmamız lazım. Seyyanen artırımın daha fazlasını verelim lakin gerçek bir sistem içerisinde verelim.” diye konuştu.

-“İş huzurunu bozar”

HDP Muş Milletvekili Sezai Temelli, kanun teklifinin enflasyonist olduğunu ve düzenlemelerin adaletsizliği derinleştireceğini argüman etti.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların şubat ayında meydana geldiğini anımsatan Temelli, “Temmuz ayındayız. Zelzeleyle ilgili yasa çıkaracaksak neden bu kanun teklifini şubatta çıkarmadık?” diye sordu.

İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, kanun teklifinin vatandaşın ekonomik tasalarını azaltmayacağını savundu.

Özel kesimde yeni işe başlayan birinin minimum fiyat aldığını anımsatan Özlale, “Uygulanan yanlış siyasetlerden ötürü başlangıç düzeyinde taban fiyat alan ile deneyimli bir çalışan ortasındaki makas uygunca daralıyor. Üzülerek bunu kamuda da görmeye başladım. Seyyanen yapılan artırımlarla birlikte yaptığınız şu: Başlangıç düzeyindeki bir memur ile deneyim kazanmış, liyakat sahibi bir çalışan ortasındaki makası daraltıyorsunuz. Bu, iş huzurunu bozar.” diye konuştu.

“Torba kanunlar mecburî hallerde gelmeli”

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı da partisinin torba kanunlara karşı çıktığını, torba kanunların mecburî hallerde gelmesi gerektiğini belirterek kanun teklifinde yer alan düzenlemelere değindi.

Türkiye’nin üreterek büyüdüğünü söz eden Kalaycı, sanayi bölümünün arz kısıtlarına karşın esnek ve sağlam yapısıyla büyümeyi ve iş piyasasını desteklediğini vurguladı.

Türkiye’nin OECD ülkeleri ortasında en fazla istihdam sağlayan ülkelerin başında geldiğini belirten Kalaycı, “2023 ocak ayı prestijiyle işsizlik oranı tek haneye gerileyerek yüzde 9,7 olmuştur.” dedi.

Alınan tesirli tedbirlerle fiyat istikrarının sağlanabileceğini söyleyen Kalaycı, “Vatandaşlarımızın gelirlerinde artış sağlayacak, mali yüklerini azaltacak, satın alma gücünü arttıracak yeni kararların alınmaya devam edeceğine yürekten inanıyoruz.” sözlerini kullandı.

“Dünyada yaşanan sorunlar Türkiye’de ekonomiyi etkiliyor”

AK Parti Ankara Milletvekili Orhan Yegin, dünyada yaşanan meselelerin da Türkiye’de ekonomiyi etkilediğini belirtti.

Son yıllarda dünyada yaşanan meselelerden örnekler veren Yegin, şunları kaydetti:

“Pandemi ve sonrasında yaşadığımız süreç, Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığı harekat bütün dünyada 3. Dünya Savaşı çıkacak korkusu yaratmış ve devletlerin stokçuluk yaptığı bir periyot başlamış, arz-talep patlamasından kaynaklanan çok önemli bir enflasyon meydana gelmiş bütün dünyada. Yaşadığımız son sarsıntıyla de üzerimize düşen sorumluluklar ve mali yükümüz artmıştır ve ülkede birtakım ek kalemler oluşturma muhtaçlığı ortaya çıkmıştır.”

Motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) bir sefere mahsus iki kat alınmasını öngören düzenlemeye değinen Yegin, muhalefetin “Garibandan vergi alıyorsunuz.” tenkidine, “Garibanın da arabası var, zenginin de arabası var. Bu MTV konulurken alelade konulmadı, araçların özelliklerine nazaran konuldu.” diye konuştu.

Daha sonra teklifinin hususları üzerinde görüşmelere geçildi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye-Azerbaycan Bölgesel İş Birliği Arama Konferansı Van’da Düzenlendi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.